Baner rekrutacyjny
ROK SZKOLNY 2022/2023

Harmonogram egzaminów poprawkowych 28.08 Harmonogram egzaminów poprawkowych 29.08


Dekoracja będąca tłem akademii kończącej rok szkolny

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

W dniu dzisiejszym pomyślnie zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Honorowymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele firmy Famur, którzy wręczyli nagrody i wyróżnienia uczniom z patronackiej klasy. Następnie Pani Dyrektor mgr Renata Stępień wręczyła nagrody książkowe uczniom oraz listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów.
Z zakończeniem roku szkolnego zbiegło się również wręczenie certyfikatów w ramach Sieciowej Akademii CISCO z kursu - "IT Essentials: PC Hardware and Software". Certyfikaty po zdaniu 14 egzaminów cząstkowych oraz egzaminu finałowego otrzymali uczniowie klasy 3cT.
Inne nagrody i wyróżnienia zostały wręczone przez wychowawców na spotkaniach w klasach.
Wyzwania, które postawi przed nami nowy rok szkolny 2023/2024 poznamy dopiero we wrześniu. Teraz odpoczywajmy, bawmy się, zapoznawajmy interesujących ludzi i zachwycające miejsca w Polsce i na świecie. Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym oraz innych, tak by we wrześniu w zdrowiu i pełni energii spotkać się na akademii inaugurującej nowy rok szkolny.
Do zobaczenia we wrześniu.
Fotorelacja z zakończenia roku szkolnego 2022/2023


Kolaż zdjęć z dyplomem i wręczaniem go za konkurs matematyczny

Ogólnopolska zabawa matematyczna z elementami rywalizacji

W konkursie, który popularyzuje matematykę na różnych poziomach oraz kształci umiejętności umożliwiające efektywne funkcjonowanie w świecie, mogli wziąć udział wszyscy uczniowie bez względu na poziom swoich początkowych umiejętności matematycznych. W pierwszym etapie rozwiązywali zadania w formie testu on-line, w kolejnych etapach zmagali się z zestawami zadań w wyznaczonych placówkach. Wykorzystywali wiedzę i umiejętności z wielu działów matematyki. Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach reprezentowała Barbara Przybycień uczennica klasy 3AT, której opiekunem była Dorota Zimowska - szkolny koordynator konkursu. Wzięła udział w X edycji Konkursu Matematyczne Preteksty , który kształci i rozwija twórcze, nieszablonowe myślenie matematyczne. Basia wzięła udział w konkursie na dwóch poziomach, otrzymała dyplom za bardzo duże umiejętności dostrzegania matematyki wokół siebie oraz używania jej do rozwiązywania problemów praktycznych. W zabawie spojrzała na matematykę szkolną z innego punktu widzenia i przekonała się, że jest ona interesująca i radosna, a obcowanie z nią może sprawiać sporo frajdy i satysfakcji.
GRATULUJEMY!!! Link do dyplomu w konkursie matematycznym


Kolaż okładek ksiązek propozycji na wakacje

Z cyklu "Biblioteka szkolna poleca"

Wakacje, hamak i ulubiona książka.

Czy może być jeszcze lepiej?
Rysunek dziewczyny na leżaku z książką

Wypożycz książkę na super wakacje!
Zapraszam Biblioteka szkolna


Tytuł projektu Erasmus Plus i logotypy

Uczniowie ZST w Grecji-projekt finansowany ze środków UE

W dniach od 30 kwietnia do 13 maja grupa naszych 30 uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w mobilności edukacyjnej w Grecji, w ramach projektu pt.: "Kontynuacja nauki na wyższych szczeblach edukacji uczniów ZST w Gorlicach" nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000079924, edukacja szkolna Erasmus+. Mobilność ponadnarodowa miała na celu wzrost jakości, efektywności oraz skuteczności kształcenia z uwzględnieniem szerokiej współpracy międzynarodowej. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie poprawili swoje kompetencje w zakresie językowym, kulturowym, osobistym, społecznym i obywatelskim. W ciągu dwutygodniowego pobytu na Riwierze Olimpijskiej uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez grecką szkołę partnerską, np. warsztatach językowych, w trakcie których poznawali podstawy języka greckiego, spotkaniach z uczniami ze szkoły greckiej. Młodzież aktywnie realizowała swoje zadania w międzynarodowych grupach, omawiała i podsumowywała dotychczasowe działania, opracowywała szczegóły kolejnych zadań oraz dokonywała ewaluacji wszystkich punktów wizyty. Uczniowie brali również udział w zajęciach kulturowych i poznawali kuchnię grecką. Wzięli udział w programie kulturowym, w trakcie którego odwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne regionu, m.in.: wąwóz Enipeas, Zamek w Platamonas, Litohoro, Stare Panteleimonas, Leptokarię- ośrodek turystyczny, Meteory i odbyli rejs statkiem na wyspę Trikeri. Na zakończenie uczniowie w obecności przedstawicieli instytucji przyjmującej otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie mobilności. Wyjazd do Grecji dał młodzieży wielkie bogactwo wiedzy, doświadczenia, atrakcji i wrażeń, których na pewno nie zapomni. Program mobilności został zrealizowany w pełni, przynosząc uczestnikom wiele satysfakcji i zadowolenia.
Filmowa relacja z wyjazdu (youtube) Relacja z wyjazdu (.pdf 2,09MB)
Słowniczek Polsko-Grecko-Angielski (.pdf 459KB)


Grupa młodzieży z książkami pod napisami promującymi akcję czytelniczą

"Jak nie czytam, jak czytam", czyli akcja czytelnicza w naszej szkole

W czerwcu w naszej szkole odbyło się wspólne czytanie książek w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam", ogłoszonej przez czasopismo "Biblioteka w szkole".
Koordynatorkami akcji czytelniczej w naszej szkole były Panie polonistki Jolanta Probulska i Renata Rybczyk oraz bibliotekarka Ewa Przesławska. Czytanie lektur odbyło się w różnych miejscach w szkole - w salach lekcyjnych, salonie fryzjerskim, czytelni, na korytarzu. Wszystkie miejsca czytania zostały utrwalone na zdjęciach.
Głównym celem akcji było budowanie pozytywnego wizerunku książki, która uczy, rozwija, daje rozrywkę. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja zachęciła do czytania tych uczniów, którzy wcześniej nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktowali jako przykry obowiązek. Wspólne czytanie łączy pokolenia, popularyzuje czytelnictwo, integruje środowisko szkolne.
Jest to ciekawa propozycja zachęcania młodych ludzi do czytania.
Fotorelacja z Akcji Czytelniczej


Screen z komórki pokazujący trasę rajdu z Gorlic do Bielanki

Reaktywacja Szkolnego Koła Turystyki

20 czerwca odbył się pierwszy, (po reaktywacji) rajd Szkolnego Koła Turystycznego. Na początek krótka prosta trasa z Gorlic ścieżką turystyczną do Bielanki i z powrotem do Gorlic. W Bielance na polu biwakowym nadleśnictwa Łosie tradycyjne ognisko. Szkolne Koło Turystyki tym rajdem wchodzi w nowy etap działalności. Nowe propozycje rajdów i nabór nowych członków koła już od września 2023.
Fotorelacja z rajdu Szkolnego Koła Turystyki


Grupa młodzieży z nauczycielami na zbiorowym zdjęciu kończącym rajd Jana Pawła 2

XXIII rajd im. Jana Pawła II

15 czerwca odbył się XXIII Rajd im. Jana Pawła II zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gorlice oraz Starostwo Powiatowe w Gorlicach. Uczniowie pod opieką leśników i opiekunów podziwiali piękno Beskidu Niskiego i jego walory turystyczne. Po przejściu malowniczych tras rajdu z Gorlic przez Bielankę do Szymbarku, spotkali się przy wspólnym ognisku na polu biwakowym położonym poniżej Kasztelu.
Fotorelacja z XXIII rajdu im. Jana Pawła II


Grupa młodzieży z nauczycielami po wręczeniu dyplomów z konkursu - Nakręceni na sport

I, II i III miejsce zdobyte przez naszych uczniów w konkursie czytelniczym
„Nakręcamy się na sport” - Gratulacje !

W dniu 14 czerwca 2023 roku odbyła się Gala wręczenia nagród i dyplomów za prace konkursowe "Nakręcamy się na sport", w której uczestniczyli uczniowie z klasy 4b T - autorzy prac konkursowych wraz z opiekunami - koordynatorami konkursu w naszej szkole Panią Ewą Przesławską i Panem Januszem Smołą. Wydarzenie miało miejsce w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Oto wyniki:

  • I miejsce jury przyznało uczniom - M. Dynda, R. Szpyrka i M. Ziomek za filmik „Karate kit”
  • II miejsce - filmik „Kick boxing” autorzy O. Wilczkiewicz, F.Lizak, M. Karp, W. Knapik
  • III miejsce - filmik „Biegacze”- uczniowie K.Kucia, N.Rogowski, W.Szura, G.Jaracz

Zadaniem uczestników konkursu było nagranie filmiku telefonem komórkowym lub innym urządzeniem samodzielnie bądź w grupie do 5 osób. Temat nagrań nawiązuje do wybranej dyscypliny sportu, która będzie uprawiana podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Organizatorem i fundatorem nagród jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu oraz Spółka Igrzyska Europejskie S.A. Patronat nad konkursem objął również Marszałek Województwa Małopolskiego - Witold Kozłowski.
Wszystkim autorom serdecznie dziękujemy za przygotowanie prac konkursowych, a zwycięzcom gratulujemy !
Fotorelacja z podsumowania konkursu - "Nakręcamy się na sport"


Bezpieczniej w trakcie wypoczynku

Pracownicy KRUS w Gorlicach w dniu 14 czerwca odwiedzili uczniów naszej szkoły w ramach działań profilaktycznych i prewencyjnych dotyczących "Bezpieczeństwa podczas wakacji w gospodarstwie rolnym oraz na polu". Uczniom przedstawiono zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, omówiono zasady bezpiecznej pracy oraz pomocy rodzicom. Zaprezentowano zagrożenia jakie mogą napotkać młodzi ludzie podczas prac w gospodarstwie. Uczniowie otrzymali broszury oraz ulotki informacyjne jak również podczas spotkania młodzież obejrzała film promujący bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym, pokazujący różne sytuacje niebezpieczne i jak się przed nimi ustrzec. Mamy nadzieję, że przedstawione zasady bhp pozwolą wszystkim uczniom w bezpiecznym spędzaniu wakacji.
Fotorelacja ze spotkania z KRUS


Grupa młodzieży wraz z opiekunem na targach pracy

ZST na targach Edukacji i Pracy

Na zaproszenie Młodzieżowego Centrum Kariery w Gorlicach aktywnie uczestniczyliśmy w XVIII Targach Edukacji, Pracy i Praktyk Zawodowych, które odbyły się w środę, 31 maja na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach. Zawodowo prezentowaliśmy naszą ofertę edukacyjną zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.
Targi zostały zaplanowane z myślą o połączeniu młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych i uczniach klas ósmych, a także o osobach poszukujących pracy, bezrobotnych i wszystkich innych osobach zainteresowanych odnalezieniem nowej drogi edukacyjno-zawodowej. Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz aktualnymi trendami panującymi na rynku pracy, a także ofertami lokalnych przedsiębiorców: ofertami pracy stałej, krótkoterminowej, czy sezonowej.


Zdjęcie sali gimnastycznej z tłumem młodzieży na dniu otwartym

Dzień Otwarty 2023

We wtorek, 30 maja odbył się Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach. Korzystając z tej okazji bardzo licznie odwiedzili nas ósmoklasiści. Goście zostali zapoznani z ofertą edukacyjną szkoły, zobaczyli prezentacje kształconych przez nas zawodów oraz pracowni praktycznej nauki i ich wyposażenia. Mogli porozmawiać z przedstawicielami firm współpracujących ze szkołą w ramach klas patronackich w zawodzie operator obrabiarek skrawających, mechanik monter maszyn i urządzeń - firma Famur oraz technik robotyk - firma NiUW Glinik. Wśród prezentujących nie zabrakło stoiska z Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym nasza młodzież zdobywa umiejętności praktyczne. W czasie zwiedzania nasi goście mogli spróbować przysmaków przygotowanych przez uczniów. Dziękujemy ósmoklasistom za odwiedziny.
Fotorelacja z Dnia Otwartego


Kolaż zdjęć z dyplomami i zdjęciami ich wręczania

Piękno Ziemi Gorlickiej uchwycone w obiektywie naszych uczniów!!!

Dużym zainteresowaniem, cieszyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego - Osobliwości Ziemi Gorlickiej, wśród uczniów naszej szkoły. W głównej kategorii tematycznej konkursu dla szkół średnich Michał Kaczmar-uczeń klasy II bT nie miał sobie równych i zdobył tytuł laureata, a jego zdjęcia zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie. Gratulujemy ciekawych ujęć, które ukazują piękno i różnorodność naszej małej ojczyzny.
Konkurs organizowany był przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach, a honorowy patronat objęło Starostwo Powiatowe. W skład jury konkursowego weszli Wacław Bugno-artysta fotografik, Jacek Kosiba-artysta fotografik oraz Wojciech Haberek-nauczyciel MDK.
Serdecznie gratulujemy także pozostałym uczestnikom. Wszystkie zdjęcia były niepowtarzalne, interesujące i są potwierdzeniem, że potraficie wyłapać piękno, smaczki i ciekawe kadry, których na co dzień nie zawsze zauważamy.


Nasi Uczestnicy LOWE przybyli do mety, by wyruszyć dalej.

W dniu 25 maja odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Łączymy pokolenia przez wspólne działania", sektor Edukacja Dorosłych, akcja 2 Partnerstwa na rzecz współpracy, współfinansowanego przez Unię Europejską, który realizowany jest w ramach Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji. Uroczystość swoją obecnością uświetnił pan Tadeusz Mikrut-Dyrektor Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim uczestnikom za udział w naszych aktywnościach edukacyjnych, za wytrwałość i zaangażowanie, miłą atmosferę, nowe znajomości, nowe doświadczenia. Gratulacje i podziękowania otrzymali także nasi trenerzy. Miniony rok, to bardzo pracowity okres LOWE, w którym słuchacze intensywnie uczestniczyli w kursie języka angielskiego połączonego z wyjazdem do Słowenii w ramach współpracy ze szkołą partnerską w Cejle. Zorganizowano także Festiwal Kulturowy, spotkanie świąteczne oraz odbyły się zimowe zajęcia sportowe na siłowni. W projekcie uczestniczyło 60 osób i spędzili z nami prawie 600 godzin. Podsumowanie połączone zostało z zakończeniem roku naszych zajęć językowych LOWE, zatem była to doskonała okazja do wręczenia uczestnikom certyfikatów językowych. Po części oficjalnej, był czas na wspólne rozmowy i planowanie nowych działań od września, a zapowiada się równie atrakcyjnie i aktywnie. Na przełomie września i października będziemy gościć grupę uczniów ze Słowenii. Dziękujemy naszym uczestnikom za to że tworzą jedyną wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę naszego LOWE.


"Skrzypek na dachu".

"Jestem człowiek z Anatewki
Pełnej łez, pełnej snów …"
Skuszeni kultowym tytułem musicalu uczniowie naszej szkoły - klasa ICT i grupa chłopców z IIAT wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Czyż, Agnieszką Bombą oraz Wiolettą Stabach-Wójcik 23 maja udali się do Rzeszowa, w którym wystawiana jest teatralna adaptacja „Skrzypka na dachu”. Piękna pogoda pomogła nam wstać wcześniej i już o 7.00 wyjechaliśmy z Gorlic. Rzeszów powitał nas pięknym słońcem, a teatr im. Wandy Siemaszkowej otwierał swoje drzwi przed licznymi grupami widzów zdążających na spektakl.


Grupowe zdjęcie młodzieży z opiekunami przed wejściem do Energylandii

Wycieczka do Energylandii

W poniedziałek – 22 maja, uczniowie klas IbB oraz IcT wraz z opiekunami Renatą Podobińską i Małgorzatą Czyż odwiedzili Park Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Skorzystaliśmy z wielu różnorodnych atrakcji, tj. urządzeń rozrywkowych, rollercoasterów, interaktywnych gier i zabaw, pokazów edukacyjnych. Dzięki dokładnie wytyczonym strefom największy w Polsce park rozrywki jest bezpieczny i atrakcyjny. My przede wszystkim chcieliśmy zmierzyć się z Hyperionem, Zadrą oraz stawić czoła przejażdżce na SpeedWaterCoaster. I oczywiście daliśmy radę. Taka forma wycieczki była świetną okazją do poznania nowych miejsc, spędzenia czasu razem, pokonania swoich lęków. Zapewniła doskonałą formę integracji i wspólnej zabawy.


Kolaż kilku zdjęć z pobytu w Bilbao

Kolejny kurs kadry edukacji dorosłych w LOWE

Cztery dni tym razem trwały zajęcia podczas kursu „Innovative methods and techniques for Adult Education” w Bilbao oraz w Getxo w Hiszpani (konkretnie w kraju Basków), dla kadry Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji, zorganizowanego w ramach projektu akredytacyjnego „Akademia Edukatora Osób Dorosłych w LOWE”, dofinansowanego z Programu Erasmus Plus, Sektor Edukacja Dorosłych. Kurs został zorganizowany dla kadry Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE). Podczas tych 4 intensywnych dni szkolenia prowadziła @media_creativa2020 i @moviendotegetxo w Bilbao/Getxo. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia: „Rola innowacji w edukacji dorosłych: nowe podejścia i niektóre kluczowe idee.” , „Praktyczne doświadczenie w zakresie nowych metod uczenia się skierowanych do grup szczególnie wrażliwych.”, „Escape Room jako zajęcia edukacyjne dla dorosłych” , „Visual thinking - Myślenie wizualne stosowane w działaniach edukacyjnych” czy „Wykorzystanie klocków Lego i narzędzi grywalizacji do zaangażowania dorosłych uczniów”. Edukatorzy przekazali uczestnikom kursu dużo wiedzy, praktycznych metod i technik oraz inspiracji do zastosowania w działaniach. Po bardzo angażujących zajęciach był i czas na zwiedzanie Bilbao i Getxo z ich zabytkami, klimatem kulturowym, kuchnią i zapachem Zatoki Biskajskiej. W 14 osobowej grupie uczestników byli koordynatorzy z Małopolskiej Izby Samorządowej oraz trenerzy i kadra z ośrodków organizacji z konsorcjum projektu. Reprezentantami naszego ośrodka LOWE byli: główny specjalista Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pani Urszula Mruk oraz nauczyciel ZST Rafał Warzecha.


Plakat projektu Bots and Artificial Intelligence

Spotkanie partnerskie w projekcie BAI - Bots and Artificial Intelligence.

Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja to tematy nam nieobce, a nawet bardzo bliskie. Wpisując się w obecne trendy przemysłu 4.0 uczestniczymy w projekcie Bots and Artificial Intelligence, który jest realizowany w ramach Programu Erasmus Plus, Sektor VET (Kształcenie i Szkolenie Zawodowe). W dniach 27-28 kwietnia w Porto nasz zespół w osobach pani Wioletty Stabach-Wójcik i pani Małgorzaty Kukuły-Jasińskiej uczestniczył w spotkaniu dotyczącym pracy nad szkoleniem online w zakresie Sztucznej Inteligencji i automatyzacji procesów w środowisku pracy. Celem projektu jest także promowanie umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki, ilustrując konkretne przykłady z różnych sektorów i zawodów, a przede wszystkim stworzenie cyklu szkoleń z umiejętności AI i kluczowych umiejętności miękkich dla pracowników w erze cyfrowej. Udział przedstawicieli siedmiu partnerstw oraz ich pełne zaangażowanie w działania pozwoliły na zrealizowanie w pełni założonych rezultatów projektu.
Dodatkowo nasze działania lokalne w zakresie przygotowywania młodzieży do funkcjonowania w środowisku pracy, w którym współistnieją ludzie, roboty i sztuczna inteligencja jest uruchomienie zawodu - TECHNIK ROBOTYK, który jest odpowiedzią na potrzeby dynamicznie zmieniającej się światowej gospodarki.


Pożegnanie uczniów klas maturalnych

"Do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć dalej" - takim przesłaniem klasy maturalne pożegnały się dzisiaj ze szkolnymi murami🎓🎓🎓 Dzisiaj Nasi Uczniowie, a już Absolwenci 🎓 dotarli do mety pewnego etapu w Ich życiu i wyruszają w dalszą drogę otwarci na nowe wyzwania i przygody… Życzymy Im dobrych wyborów życiowych i samych sukcesów podczas zbliżających się egzaminów 🎓🖋️
Fotorelacja z pożegnania uczniów klas maturalnych


Zbiorowe zdjęcie części uczestników festiwalu zawodów wraz z opiekunką

Za nami Festiwal Zawodów!

Tegoroczny "Festiwal zawodów" pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpisała się w czas rozmyślania nad wyborem drogi zawodowej, kluczowej decyzji w życiu młodego człowieka. My również uczestniczyliśmy w tym ważnym wydarzeniu, pokazując zawód fryzjera. Nasze stanowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ósmoklasiści znaleźli u nas nie tylko odpowiedzi na pytania dotyczące nauki w technikum usług fryzjerskich, czy w szkole branżowej, ale także porady dotyczące pielęgnacji i stylizacji włosów oraz profesjonalną usługę fryzjerską - fryzurę dzienną, sportową oraz wieczorową. Uczniowie, którzy odwiedzili nasze stanowisko mogli zainspirować się zawodem, uzyskać informację, ale także poczuć miłą atmosferę stworzoną przez naszą ekipę. Mamy nadzieję, że nasza prezentacja zachęciła młodzież do wyboru ZST jako miejsca swojej dalszej edukacji.


Kolaż kilku zdjęć z pobytu w Porto

Doskonalenie kadry edukacji dorosłych w LOWE

W dniach 24-26 kwietnia 2023 odbył się kolejny już wyjazd dla kadry i trenerów osób dorosłych LOWE, w ramach projektu akredytacyjnego mobilności w sektorze Edukacja Dorosłych „Akademia Edukatora Dorosłych w Lokalnych Ośrodkach Wiedzy i Edukacji”, dofinansowanego z Programu Erasmus Plus. Uczestnicy projektu brali udział w szkoleniu nt.: „Gamification in adult education” prowadzony przez Carlos Vaz de Carvalho z Virtual Campus. Po części teoretycznej przyszedł czas na część teoretyczną szkolenia podczas którego tworzono gry edukacyjne z wykorzystaniem dostępnych aplikacji. Po intensywnych zajęciach z metod wykorzystania grywalizacji, gamifikacji i serious games w uczeniu osób dorosłych, był czas na poznanie Porto. Udział Kadry LOWE w projekcie Mobilność Kadry w sektorze Edukacja Dorosłych oraz ich pełne zaangażowanie w działania pozwoliły na zrealizowanie w pełni założonych rezultatów projektu. Grupę uczestników stworzyli koordynatorzy z Małopolskiej Izby Samorządowej oraz trenerzy i kadra z ośrodków organizacji z konsorcjum projektu. Nasz ośrodek LOWE był reprezentowany przez dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu pana Tadeusza Mikruta i nauczyciela ZST pana Andrzeja Kopczy.


Zbiorowe zdjęcie wszystkich uczestników turnieju pierwszej pomocy

Ogromny ogólnololski sukces naszej drużyny w e-sporcie

Od 27 marca nasza szkolna 16 osobowa drużyna walczyła dzielnie w Międzyszkolnych Rozgrywkach Gamingowych „Predator Games 2023”. Mieliśmy 4 zespoły grające odpowiednio w: League of Legends, Rocket League, Szachy oraz Fortnite. Do walki na starcie w każdej grze stanęło 1024 drużyny. W większości rozgrywek nasz team spisywał się bardzo dzielnie, niestety konkurencja była ogromna i nie udało się przebić zbyt daleko.
Na koniec pozostała walka naszej drużyny w Fortnite. W tych rozgrywkach nasi zawodnicy spisali się znakomicie. Od niedzieli wieczorem (23 kwietnia) dzień w dzień przedzierali się do kolejnych etapów, pozostawiając za sobą setki drużyn. Tym samym dotarli do finałowej rozgrywki (27 kwietnia), kiedy na placu boju pozostało już tylko 30 zespołów z całej Polski. I po bardzo zaciętych trzech rozgrywkach finałowych zajęli ostatecznie znakomite 5 miejsce. Przysłowiowe pudło minęło ich o włos, zaważył na tym ostatni trudny pojedynek. Tym niemniej sukces jest ogromny.
Drużyna Fortnite grała w składzie: Dawid Czajka (3cT), Oktawian Wilczkiewicz (4bT5), Maksymilian Rafa (4bT5), Dominik Gaborski (3cT).
Gratulujemy i czekamy na sukcesy w kolejnym turnieju.


Powiatowy Turniej Motoryzacyjny

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 27 kwietnia odbył się Powiatowy Turniej Motoryzacyjny zorganizowany przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodki Sportowy w Bieczu, we współpracy z Komendą Powiatową Policji Wydziałem Ruchu Drogowego, Zespołem Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach oraz Automobi Klubem Bieckim.
W ramach turnieju odbyły się liczne konkurencje, takie jak test wiedzy obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu drogowym oraz test skrzyżowań, sprawdzian z udzielania pomocy przedmedycznej, jazda sprawnościowa samochodem oraz przygotowanie pojazdu do jazdy.
Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem rywalizowali w poszczególnych konkurencjach. W turnieju brały udział drużyny z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach.
Z wielką radością informujemy, że zwycięzcą tegorocznej edycji turnieju została drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, a drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zaangażowanym w turniej.
Dziękujemy również organizatorom i partnerom zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie turnieju oraz za pomoc w propagowaniu bezpieczeństwa na drodze i kultywowanie zdrowych nawyków wśród młodzieży szkół technicznych.
Fotorelacja z Turnieju Motoryzacyjnego


Zbiorowe zdjęcie wszystkich uczestników turnieju pierwszej pomocy

Turniej z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Dnia 26 kwietnia odbyły się Zawody z Udzielania Pierwszej Pomocy w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach. W zawodach wzięło udział kilka szkół powiatowych.
Cieszymy się z sukcesu naszej szkoły, która zajęła drugie miejsce w całych zawodach. Nasza drużyna składała się z pięciu uczniów, którzy podczas zawodów wykazali się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętnościami praktycznymi.
Zawody polegały na rozwiązaniu testu teoretycznego oraz na pokazaniu umiejętności praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy. Nasza drużyna wykazała się szybką reakcją i skutecznymi działaniami, co pozwoliło nam na zdobycie wysokiej pozycji w rankingu. Gratulujemy całej drużynie oraz opiekunom za ciężką pracę i przygotowanie do zawodów.
Fotorelacja z Turnieju z Pierwszej Pomocy


Logotyp projektów unijnych Grupa młodzieży, uczestników wyjazdu do Grecji z opiekunami

Przedsięwzięcie nr 2021-1-PMU-4153 pt. „Polsko-Grecka współpraca międzynarodowa” realizowany w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Nauka jest jak niezmierne morze... Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować” pisał S. Żeromski. Co ma wspólnego wyprawa do Grecji z myślą S. Żeromskiego? O słuszności tych słów przekonali się uczestnicy międzynarodowego projektu.
W dniach od 27.03.2023 r. do 07.04.2023 r. grupa 23 uczniów wraz z opiekunami, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, odbyła podróż do Grecji. Połączyła naukę z odpoczynkiem nad Morzem Egejskim. Aby stało się to możliwe, trzeba było min. przejść proces rekrutacji, podnieść kompetencje językowe z zakresu języka angielskiego, poznać kulturę i tradycje kraju partnerskiego, odbyć szkolenie BHP, rozwinąć kompetencje społeczne.

Filmowa relacja z wyjazdu (youtube) Fotorelacja z wyjazdu (.pdf 11,8MB)
Poradnik po wyspach (.pdf 13,1MB) Przewodnik (.pdf 14,3MB)
Mini słownik angielsko-polski (.pdf 470KB) Szczegółowy plan pobytu (.pdf 348KB)

Logotyp projektów unijnychLogotyp projektów unijnych

Otwarta książka i napis ogłaszający światowy dzień książki

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

Święto wszystkich czytelników, bibliotekarzy, bibliofilów i miłośników książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Książki to coś więcej niż zwykłe kartki z literkami lub w przypadku książek cyfrowych wiązka pikseli na ekranie. Są drzwiami do innego świata - czy to pełnego fikcji, czy opartego na faktach. Dzień książki to święto wspaniałej mocy książek i radości płynącej z ich czytania.

Zapraszam Was do świata literatury w naszej szkolnej bibliotece. W tym roku szkolnym nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 267 książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczyła nasza szkoła.
Na półkach czekają na Was powieści fantastyczne, podróżnicze, obyczajowe, wojenne, przygodowe, kryminalne, psychologiczne, historyczne, sportowe…

Z okazji Dnia Książki życzę Wam, Drodzy Czytelnicy, ciekawych i pasjonujących spotkań z literaturą, która pomoże Wam poruszać się w dzisiejszym wielkim świecie.
Zapraszam Was serdecznie do korzystania z szerokiej oferty naszej biblioteki szkolnej.
Bibliotekarz Ewa Przesławska


Trzecie i czwarte miejsce w powiatowych drużynowych biegach przełajowych

14 kwietnia na stadionie OSiR odbyły się powiatowe zawody w drużynowych biegach przełajowych, w których wzięły udział nasze dwie drużyny, zarówno męska jak i damska. Drużyna dziewcząt zajęłą 3 miejsce, a chłopców 4.
Fotorelacja z zawodów biegowych


Drugie miejsce Moniki Stawiarz w I Edycji Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej

W piątek 14 kwietnia w bieckim kinie Farys odbył się konkurs wokalny dla uczniów szkół średnich pod patronatem pani Starosty Marii Gubały.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I technikum Monika Stawiarz, która wykonując w bardzo oryginalny sposób piosenkę Jacka Kaczmarskiego pt. "Mury" poruszyła serca jury i publiczności zdobywając II miejsce w tym konkursie.
Monika…. - Gratulujemy!!
Fotorelacja z Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej


Grupa osób uczestniczących w podpisywaniu umowy patronackiej

Objęty patronatem - Technik robotyk - praca XXI wieku.

Mamy świadomość, że przyszły zawodowy i życiowy sukces naszych uczniów rozpoczyna się tu i teraz. Dlatego poszukujemy coraz lepszych perspektyw i poszerzamy zasięg naszej współpracy.
W związku z tym podejmujemy konkretne działania w kierunku edukacji przyszłości i otwieramy kolejną klasę patronacką, tym razem w zawodzie technik robotyk z Firmą Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Glinik. Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się 14 kwietnia br. w obecności pana Stanisława Kaszyka Wicestarosty Powiatu Gorlickiego i zaproszonych gości umowę podpisała pani dyrektor Renata Stępień, a z ramienia firmy: pan Grzegorz Sidor Prezes Zarządu i pan Wojciech Tomkiewicz Wiceprezes Zarządu.
Jest nam niezmiernie miło, że będziemy mogli zaproponować naszym uczniom naukę w tak interesującym i przyszłościowym zawodzie. Zawód technik robotyk jest odpowiedzią na olbrzymie zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny. Uważany jest za zawód przyszłościowy z bardzo dużymi perspektywami zatrudnienia. Szeroka współpraca w ramach klasy patronackiej będzie obejmować między innymi: stypendia dla uczniów, organizacja zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, wizyt zawodoznawczych, udziału uczniów i nauczycieli w szkoleniach, rzeczowego/finansowego wspierania szkoły przez firmę w rozwoju bazy dydaktycznej, czy podejmowania wspólnych działań mających na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego. A w przyszłości najlepsi absolwenci będą mogli ubiegać się o zatrudnienie w firmie.
Zachęcamy ósmoklasistów do podjęcia nauki, w tym jakże przyszłościowym zawodzie.
Pełna oferta edukacyjna znajduję się w zakładce rekrutacja pod linkiem: www.zst.gorlice.pl/rekrutacja/kierunki.html
Fotorelacja z uroczystego podpisania porozumienia o patronacie
Relacja filmowa na gorlice.tv


Jeden z nagrodzonych uczniów wraz z Dyrekcja i prezesem SIMP

Ogólnopolski sukces naszych absolwentów!

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej organizuje Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę i Dyplom Prezesa SIMP dla absolwentów średnich szkół technicznych. Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły rywalizują o tytuł Technik Absolwent Roku. Warto wspomnieć, że do tego prestiżowego konkursu nominowani są najlepsi uczniowie szkół średnich, którzy nie tylko osiągnęli wysokie wyniki na świadectwach dojrzałości, zdali egzaminy maturalne i zawodowe, ale uczestniczyli w olimpiadach i konkursach z różnych dziedzin i na wielu szczeblach. Nasi absolwenci za całokształt swoich osiągnięć uzyskali w tegorocznej edycji konkursu zaszczytne wyróżnienia: Gabriel Labut w zawodzie technik pojazdów samochodowych, Dawid Bajorski i Szymon Kosiba w zawodzie technik informatyk oraz Dawid Wąsowski w zawodzie technik elektryk. Podczas uroczystości szkolnej z rąk pana Romana Jamro- prezesa gorlickiego oddziału SIMP oraz dyrektora szkoły pani Renaty Stępień, absolwenci odebrali dyplomy i wyróżnienia. Zdobycie przez uczniów tego wyróżnienia jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia w ZST, a także czynnikiem mobilizującym społeczność szkolną do dalszej aktywności. Jesteśmy pewni, że kolejne roczniki naszych uczniów pójdą w ślady naszych nagrodzonych absolwentów.
Te coroczne spotkania promujące osiągnięcia uczniów, naukę i wiedzę są także okazją do wręczenia legitymacji SIMP. W tym roku, kolejnych aż 28 uczniów z klasy IV Technikum zostało oficjalnie przyjętych w szeregi gorlickiego oddziału SIMP. W trakcie spotkania niezwykle ciekawy i interesujący wykład zaprezentował pan dr inż. Tomasz Kądziołka nauczyciel i wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu pt. „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne?”.
Fotorelacja z wręczania nagród SIMP


Grupka najlepszych stypendystów szkoły wraz z Dyrekcja i przedstawicielem Starostwa

Najlepsi z najlepszych-stypendia rozdane!

Zdobycie stypendium to nie przypadek tylko ciężka praca, zaangażowanie, systematyczność, upór, ale też chęć poszerzania własnych horyzontów. Dlatego nagradzamy tych, którzy swoimi działaniami szczególnie wyróżnili się w I półroczu tego roku szkolnego.
W dniu 14 kwietnia br. podczas uroczystości szkolnej z rąk Pana Stanisława Kaszyka - Wicestarosty Powiatu Gorlickiego oraz pani Renaty Stępień Dyrektora Szkoły najlepsi uczniowie naszej szkoły otrzymali stypendia.
Wśród wyróżnionych byli: Kacper Totoś uczeń klasy IaT w zawodzie technik pojazdów samochodowych, Mariusz Dobek IIbT w zawodzie technik elektryk, Monika Stawiarz uczennica klasy I aT i Barbara Przybycień z klasy IIIaT w zawodzie technik usług fryzjerskich oraz Kamila Czeluśniak IIIb BSIst. w zawodzie fryzjer.
Uczniom serdecznie gratulujemy osiągnięć w nauce i życzymy, aby to wyróżnienie było inspiracją do dalszego rozwoju talentu i osiągania jeszcze lepszych wyników w nauce.
Fotorelacja z galii wręczenia stypendiów


"Handel ludźmi-nowe zagrożenia" - akcja profilaktyczna

W dniu 5 kwietnia przedstawiciel gorlickiej policji w ramach akcji profilaktycznej "Handel ludźmi-nowe zagrożenia" spotkał się z uczniami klas czwartych naszej Szkoły.
Mundurowy podczas prelekcji przedstawił zjawisko handlu ludźmi jako współczesną formę niewolnictwa stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka.
W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. na czym polega zjawisko handlu ludźmi, jakie przybiera formy, jakimi metodami posługują się przestępcy, aby zniewolić ofiary oraz gdzie ofiary handlu ludźmi i inne osoby mogą szukać pomoc handlu ludźmi.
Na koniec spotkani Pani Dyrektor podziękowała asp. sztab. Gustawowi Janas za profesjonalne podejście i wyczerpujące przedstawienie tematu.
Kilka zdjęć z akcji profilaktycznej "Handel ludźmi-nowe zagrożenia"


Wojsko - moja przyszłość ?

Taką ewentualność rozważali nasi uczniowie, którzy spotkali się żołnierzami Wojska Obrony Terytorialnej oraz rekrutami z WCR Nowy Sącz. Młodzież dowiedziała się o poszczególnych formach służby oraz o tym jak wygląda proces rekrutacyjny. Zainteresowanie było duże, a i pierwsze przymiarki umundurowania mają już za sobą


Wielki szum wokół wody !

W ramach Światowego Dnia Wody zorganizowaliśmy kilka akcji, a wśród nich była „Studnia Smakowitości”, czyli kiermasz ciasta. Zebrane pieniążki zostaną przelane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej i przeznaczone na budowę nowych studni w Afryce. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się akcje. Wolontariuszom, którzy przynieśli ciasta, tym którzy sprzedawali oraz wszystkim kupującym.
Pamiętajmy, że o wodzie powinniśmy myśleć nie tylko w Światowym Dniu Wody i w śmigus dyngus 🙂, ale przez cały rok, bo jak napisał A. Saint-Exupery o wodzie:
"Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.""


Dzielimy się tym, co najcenniejsze…

Wrażliwi i otwarci na pomoc drugiemu człowiekowi uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach ofiarowali najcenniejszy dar, który może uratować czyjeś życie. Odpowiedzieli na zaproszenie i 4 kwietnia wzięli udział w dziesiątej akcji honorowego oddawania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach.
Dziękujemy wszystkim honorowym dawcom krwi z naszej szkoły!!!


Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej

W dniu 4 kwietnia w ramach działań profilaktycznych - zapobieganie uzależnieniom wśród młodzieży w naszej szkole odbyły się spotkania z specjalistami z Gorlickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach.
Głównym celem spotkań było kształtowanie umiejętności skutecznego odmawiania zażywania używek, wzbogacenie wiedzy na temat zniszczeń organizmu i skutków społecznych spowodowanych spożywaniem alkoholu, palenia e-papierosów, wdrażanie uczniów do autorefleksji i samooceny, wzmocnienie zachowań asertywnych. Tematyka szkoleń zwróciła uwagę młodzieży na istotne problemy związane ze współczesnymi zagrożeniami czyhającymi na nich. Spotkaniai miały na celu również wskazanie prawidłowych wzorców zachowań i wzmacnianie poczucia własnej wartości. Kolejne spotkania przed nami …….
Kilka zdjęć ze spotkania ze specjalistami Gorlickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej


Grupa wyróżnionych osób na gali konkursu - Mam zawód. Mam fantazję

Gala wręczenia nagród w konkursie "Mam zawód. Mam fantazję"

30 marca w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Mam zawód. Mam fantazję" pod przewodnictwem pani Marty Malec - Lech z zarządu województwa małopolskiego oraz sekretarza województwa pana Wojciecha Piecha.
Tegoroczna 9 edycja wielobranżowego konkursu odbyła się w 9 konkurencjach zawodowych i prowadzona była dwuetapowo, co wymagało ogromnego zaangażowania wszystkich drużyn uczestniczących w zmaganiach konkursowych. Na podkreślenie zasługuje fakt , że w tym roku wiedzę i umiejętności prezentowało aż 90 drużyn ze szkół z całej Małopolski. Naszą szkołę w branży fryzjerskiej reprezentowały : Martyna Bulanda i Anita Tereszkiewicz z klasy 4aT oraz Mariola Masztafiak z klasy 3aT, które uplasowały się na drugim miejscu w tym konkursie. Fryzjerki tworząc swoją fryzurę konkursową czerpały inspiracje z okresu XX - lecia międzywojennego.
Gratulujemy!
Fotorelacja z galii wręczenia nagród w konkursie "Mam zawód. Mam fantazję"


Dni otwarte „Medyk” Nowy Sącz

Dni Otwarte w Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych w Nowym Sączu
Fotorelacja z Dni otwartych "Medyk" Nowy Sącz


Kolaż 3 zdjęć z rekrutacji do naszej szkoły

I Festiwal Szkół Ponadpodstawowych

28 marca podczas I Festiwalu Szkół Ponadpodstawowych, który odbył się w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach, mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej szkoły.
Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, którzy mieli szansę poznać naszą ofertę edukacyjną i zawody jakie oferujemy młodzieży. Byliśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości, a także zaoferować pomoc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Mamy nadzieję, że nasza obecność na targach przyczyniła się do rozwiania wątpliwości i pomogła w wyborze najlepszej drogi edukacyjnej dla przyszłych uczniów.


Logo projektu Bakcyl - bankowcy dla edukacji

Być przedsiębiorczym wiedzieć więcej

Kolejny tydzień w naszej szkole upłynął pod znakiem wiedzy ekonomicznej. Tym razem w ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości uczniowie wzięli udział w zajęciach projektu "Bakcyl - bankowcy dla edukacji". Lekcje odbyły się on-line, a ich celem było podnoszenie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu finansów i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości.


Uczennica wyróżniona w konkursie na najładniejszą pisankę

Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną

30 marca zostały wręczone nagrody w Konkursie Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną. W kategorii szkół średnich wyróżnienie dostała nasza uczennica Małgorzata Baran z klasy II b Branżowej Szkoły.
Gratulujemy!

Kilka zdjęć z wręczania nagród za Pisankę Wielkanocną


Dni Otwarte Gorlickiego Medyka

29 marca tegoroczni maturzyści brali udział w Dniach Otwartych Gorlickiego Medyka. Uczniowie skorzystali z zabiegów kosmetycznych, masażu i fizjoterapii. Zostali obdarowani drobnymi prezentami oraz posmakowali jedzenia przygotowanego przez słuchaczy. To był dobry czas, gdzie uczniowie mogli nie tylko zwiedzić placówkę, zapoznać się z ofertą edukacyjną, ale też porozmawiać z nauczycielami i słuchaczami.
Fotorelacja z Dni Otwartych Gorlickiego Medyka


Zweryfikuj informacje - warsztaty biblioteczne.

W dniu 27 marca 2023 roku uczniowie z klas 3b technikum i 1b szkoły branżowej uczestniczyli w warsztatach "Korzyści z podejrzliwości czyli o weryfikacji informacji". Zajęcia poprowadziła Pani Monika Hudzik pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach na zaproszenie naszej bibliotekarki Pani Ewy Przesławskiej.
Pani prowadząca zajęcia poprzez pogadankę, prezentację multimedialną oraz szereg ćwiczeń przekazała młodzieży sposoby na pozyskiwanie informacji doskonałej. Zwróciła uwagę na potrzebę weryfikowania zdobytej informacji.
Na zakończenie zajęć uczniowie wspólnie analizowali tekst Madonny "Jabłka Pana Peabody'ego" oraz wyciągali wnioski z bardzo pouczającej bajki filozoficznej „Trzy sita” Sokratesa. Zajęcia warsztatowe to ciekawy sposób na przekazywanie wiedzy młodym ludziom, szczególnie o mądrym korzystaniu z "gąszcza informacji", które znajdujemy w Internecie.
Fotorelacja z warsztatów bibliotecznych


Grafika promująca Global Money Week

Edukacja o finansach - Światowy Tydzień Pieniądza

W ramach kampanii "Global Money Week" uczniowie naszej szkoły, w ramach zajęć podstaw przedsiębiorczości, wzięli udział w cyklu webinariów pod hasłem: Plan your money, Plant your future (Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość) prowadzonych przez prelegentów Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Hasło ma zachęcić młodzież do patrzenia w przyszłość i poszerzenia swojej perspektywy w kwestiach społeczno-środowiskowych przy podejmowaniu decyzji finansowych. "Global Money Week" jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo zdobywały wiedzę, nabywały umiejętności, a także kształtowały postawy oraz zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.


Warsztaty - cyberprzemoc

Dnia 20 marca 2023r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Było to spotkanie skierowane do uczniów naszej szkoły. Funkcjonariusz Policji pan asp. sztab. Gustaw Janas uświadomił uczniom, co to jest cyberprzemoc, wskazał na inne zagrożenia dla młodzieży z użyciem Internetu, komputera, telefonu komórkowego oraz wyjaśnił, jak z nimi walczyć.
Policjant radził, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji. W prelekcji odniósł się do kwestii robienia bezpiecznych zakupów w sieci, przestrzegał, jak nie stać się ofiarą wyłudzeń finansowych.
Cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Ofiary, a także świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia - porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą, inną zaufaną osobą dorosłą lub skontaktować się z profesjonalistami. Wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.
Pamiętajmy! Kompromitujące i poniżające treści umieszczone w sieci są dostępne dla wielu osób w bardzo krótkim czasie, a wpisy pomimo, że zostaną usunięte, to i tak pozostają do odtworzenia.
Fotorelacja z warsztatów o cyberprzemocy


Kolaż zdjęć uczniów przeglądających materiały do wyboru studiów

Dylematy maturzystów STUDIA - KARIERA czy PRACA?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy studia to właściwy kierunek ich życiowej ścieżki. Niektórzy rozważają pominięcie tego etapu i podjęcie od razu pracy zawodowej. Jeszcze inni łączą te dwie opcje i zastanawiają się, jak szukać pracy na studiach?
Dlaczego warto iść na studia?! Zalety: wyższe wykształcenie, możliwość uzyskania stypendium, nowe znajomości, regularny rozwój intelektualny, szansa na rozwój pasji, nauka samodzielności.
Dlaczego warto iść do pracy?! Wybór pracy, oznacza wcześniejszy start w daną branżę na rynku pracy. Coraz więcej pracodawców przedkłada praktyczne zdolności kandydata nad jego zapleczem teoretycznym oraz dyplomem zdobytym na studiach. Praca pozwala również na szybsze wejście w pełni dorosłe życie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć korzyści płynące ze studiowania i pracowania. Aby pomóc naszym uczniom w dokonaniu trafnych wyborów Szkolny Ośrodek Kariery przygotował 9 marca 2023r, mini stoisko edukacyjne z ofertami szkół wyższych z naszego regionu - z Nowego Sącza, Tarnowa, Jasła i Krosna. Ponadto z uczniami klas maturalnych zostały przeprowadzone warsztaty „Morze zawodowych możliwości”.
Mamy nadzieję, że ułatwi im to podjęcie właściwych wyborów edukacyjno-zawodowych.


Uczestnicy spotkania w Firmie NiUW z banerem firmowym w tle

Sojusze na rzecz edukacji

W dniu 10 marca na zaproszenie Firmy Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Glinik odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z powiatu gorlickiego. Była to okazja do wspólnych rozmów o wzajemnym partnerstwie i szerokiej współpracy w zakresie kształcenia i rozwoju zawodowego młodzieży. Uczestnicy mieli również okazję do zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym Firmy. To tu nowoczesna technologia wyprzedza przyszłość, bowiem firma NiUW Glinik świętuje w tym roku swoje 140-lecie istnienia.
Dla naszej szkoły to spotkanie miało także drugi ważnym wymiar, ponieważ od września planowane jest utworzenie klasy patronackiej w zawodzie technik robotyk. Dziękujemy Firmie NiUW Glinik za społeczną odpowiedzialność biznesu i wspólne kreowanie wraz z Zespołem Szkół Technicznych im. Wincentego Pola przyszłego pracownika XXI w.


4 uczestników konkursu fryzjerskiego prezentująca efekt swojej pracy

I tym razem sukces…

"Młody Mistrz Fryzjerstwa" to konkurs ogólnopolski, który wpisuje się w kalendarz pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich w naszej szkole. W tym roku uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem p. Joanny Gucwy do rywalizacji, której tematem przewodnim były "Inspiracje czerpane z natury - motywy zwierzęce".
I tym razem nie wracamy z pustymi rękami… nasza uczennica Sabina Tabor z klasy IIIaT zajęła zaszczytne 3 miejsce prezentując swoją pracę "Czarny łabędź". Udział w konkursie wziął również Damian Markowicz z klasy IVcT, który wykonał stylizację "Paw". Nasi reprezentanci wykazali się niesamowitą kreatywnością i precyzją.
Brawa dla nich… życzymy kolejnych sukcesów.
Fotorelacja z konkursu fryzjerskiego


Po co jest żona… ?

Plakat sztuki Piękna Lucynda

Jak się zalecać do wybranki serca?
Jak wyznać swoje uczucia?
Czy ciotka albo stryj mogą nam w tym pomóc?

Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące jakże ważnej, uczuciowej sfery życia człowieka podpowiedzi można było poszukać sztuce Mariana Hemara pt. "Piękna Lucynda" wystawianej przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
We wtorek 7 marca dwie grupy uczniów naszej szkoły uczestniczyły w tym komediowym spektaklu muzycznym. Chętne klasy II a T i II c T przybyły wraz z wychowawczyniami Agnieszką Bombą i Wiolettą Stabach-Wójcik oraz opiekunką Ewą Przesławską, natomiast klasy III a T i 3 bT oraz kilku uczniów z klasy III cT z wychowawczyniami Agnieszką Giemzą- Marek i Renatą Rybczyk.
Perypetie miłosne hrabiego Adama pałającego uczuciem do tytułowej Lucyndy Wahadłowskiej przeplatały się z lekkimi piosenkami komentującymi poczynania i emocjonalne wahania tej pary. Krewni obu stron chcieli wpłynąć na bieg wydarzeń, czasem niszcząc zabiegi zakochanych przez dokładanie przysłowiowych trzech groszy. Oczywiście, jak to w komedii, wszystko kończy się szczęśliwie, a wzajemne fascynacje łączą nie tylko parę głównych bohaterów. Jednak nie zdradzimy nic więcej, zachęcamy wszystkich do obejrzenia sztuki.
Ale, ale … - na koniec odpowiedź na pytanie zawarte w tytule naszej notki. Oczywiście pochodzące ze spektaklu:

„Po co jest żona? Żeby miał kto owdowieć!”

Tak więc strzeżcie się, panowie ;)
Fotorelacja z wyjazdu do teatru w Tarnowie


Uwaga! Sportowy konkurs filmowy!

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie przygotowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu wraz z filiami

pt. "Nakręcamy się na sport".

Wystarczy nagrać 3 minutowy filmik, który tematycznie musi nawiązywać do wybranej dyscypliny sportu, która będzie uprawiana podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. (Link do spisu i opisu poszczególnych dyscyplin https://ie2023.pl/sport).
Możecie nagrywać samodzielnie lub w grupach do 5 osób.

Nagranie musi spełniać następujące kryteria:

  • filmik nie może być dłuższy niż 3 minuty, a każde przesłane na konkurs nagranie musi zawierać czołówkę z tytułem oraz informacją kto jest autorem filmiku
  • filmik może być wykonany w dowolnej technice, jednak musi mieć formę pliku cyfrowego w jednym z formatów: MP4, MOV, WMV, AVI, AVCHD, H.264; rozdzielczość zalecana: 1280 x 720 (16:9 HD), maksymalna 1920 x 1080 (16:9 Fulll HD); rozmiar pliku max: 4Gb; format dźwięku: preferowane są kodeki MP3 lub AAC
  • dopuszcza się przedstawienia tematu w sposób żartobliwy, ale nie może zawierać treści obraźliwych, wulgarnych lub godzących w osoby trzecie a zgłaszający film ponosi pełną odpowiedzialność za naruszenie praw osób trzecich w związku z wykorzystaniem filmu; w żadnym wypadku zgłoszony film nie może mieć wad prawnych, a w szczególności nie może naruszać praw autorskich osób trzecich.

Nagrany filmik należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 21 kwietnia 2023r. Regulamin konkursu oraz wszystkie dokumenty konkursowe znajdują się w bibliotece szkolnej.
Czekają na Was ciekawe nagrody rzeczowe.
Bliższe informacje uzyskacie w bibliotece szkolnej.
Serdecznie Was zapraszam. Bibliotekarz szkolny Ewa Przesławska


Logotyp projektów unijnych

Nowy wyjazd do Grecji

Przystępujemy do realizacji kolejnego przedsięwzięcia międzynarodowego. Jest to projekt „Polsko-Grecka współpraca międzynarodowa” nr 2021-1-PMU-4153 realizowany w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów na zasadach programu POWER. Bedzie to dwutygodniowy wyjazd do Grecji w dniach od 26 marca do 8 kwietnia 2023. Szczegóły w załączonym dokumencie informacyjnym. Każdy chętny musi do dnia 3 marca pobrać , wypełnić i złożyc w sekretariacie wypełniony formularz zgłoszeniowy. Uwaga! Konieczne jest posiadanie aktualnego dowodu osobistego lub paszportu.
Regulamin rekrutacji na wyjazd do Grecji (.docx 164KB)
Wzór karty zgłoszenia na wyjazd do Grecji (.docx 69KB)
Program wyjazdu do Grecji (.pdf 16,1MB)

Logotyp projektów unijnychLogotyp projektów unijnych

Oddawanie krwi przez krwiodawcę

Zapraszamy uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach do wzięcia udziału w dziesiątej akcji honorowego oddawania krwi, która odbędzie się 4 kwietnia 2023r (wtorek) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


Światowy Dzień Inżyniera

W dniu 3 marca uczniowie klasy 3cT wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Inżyniera na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Celem obchodów Światowego Dnia Inżyniera było przedstawienie studentom oraz uczniom szkół ponadpodstawowych ważnego wkładu inżynierów do zrównoważonego rozwoju i nowoczesnego życia.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach propagujących wiedzę techniczną, którymi były m.in. : "Warsztaty informatyczne. Sztuczna inteligencja i nie tylko"; "Warsztaty 3D"; "Prezentacja fabuły i zarysu historycznej gry komputerowej"; "Warsztaty energetyczne" oraz "Warsztaty z BRD - Symulatory zderzeń";
Podczas wydarzenia odbywała się prezentacja sprzętu naukowo badawczego w Laboratorium wytwarzania przyrostowego, Laboratorium inżynierii materiałowej, Laboratorium metrologii technicznej oraz Laboratorium bioniki.
Fotorelacja z warsztatów podczas Światowego Dnia Inżyniera


Z cyklu "Biblioteka szkolna poleca"

2023 rok Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego (2011). 1 lutego 2023 r. przypada jedenasta rocznica jej śmierci, a 2 lipca - setna rocznica jej urodzin.

Nobel dla Polki za słowa pisane radością; nadzwyczajność zwykłego; niezwykłość obmyślania świata; miłość ułomności człowieka; zachwyt i rozpacz nad ziemią kamieni i stworzeń; za sto pociech.

"Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek"
czyli najlepsze cytaty z wierszy Wisławy Szymborskiej:

  • "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
  • "Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny."
  • "Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem."
  • "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono."
  • "Żaden dzień się nie powtórzy, Nie ma dwóch podobnych nocy, Dwóch tych samych pocałunków, Dwóch jednakich spojrzeń w oczy."
  • "Życie, choćby i długie, zawsze będzie krótkie."

Zachęcam do wypożyczania i czytania pięknej i mądrej poezji naszej Noblistki Wisławy Szymborskiej. Zapraszam Biblioteka szkolna


Kolaż zdjęć z uroczystości Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Gorlicach inicjowane i organizowane przez Panią Poseł na Sejm Barbarę Bartuś w dniu 26 lutego rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Gorlicach. Główne uroczystości odbyły się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach. W programie obok okolicznościowych przemówień zaproszonych gości, była także prelekcja dr Jarosława Szarka z Instytutu Pamięci Narodowej. Całe wydarzenie uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz występ laureatów VIII edycji Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej, w którym wystąpiła Monika Stawiarz z utworem "Mury" Jacka Kaczmarskiego.
Fotorelacja z obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych


Konkurs -"Odnawialne Źródła energii - przyjazna energia Ziemi"

27 lutego w ZST odbył się Etap I Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Starosty Gorlickiego „Odnawialne Źródła energii - przyjazna energia Ziemi”.
Uczniowie rozwiązywali test złożony z zadań zamkniętych, przygotowany przez nauczyciela biologii mgr Agnieszka Giemza-Marek.
Do Etapu II, który odbędzie 20 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Gorlicach zakwalifikowali się uczniowie z najwyższą liczbą punktów tj.

  • Adrian Radwan klasa 3cT
  • Jakub Tenerowicz klasa 1aT
  • Eryk Filus klasa 3cT

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia!
Fotorelacja z konkursu "Odnawialne Źródła energii - przyjazna energia Ziemi"


Plakat reklamowy akcji AVON kontra rak piersi
Kilka zdjęć z akcji Avonu

AVON KONTRA RAK PIERSI

23 lutego uczennice klasy 3aT wzięły udział w zajęciach, w ramach programu edukacyjnego "Normalne, że je poznaję".
Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat nowotworów piersi.
Poznanie własnego ciała, tego jak się zmienia i które sygnały mogą być niepokojące, to klucz do właściwej profilaktyki wielu chorób. Im wcześniej nastolatki zaczną rozumieć swoje ciało, tym większą będą miały szansę na zdrowe życie.
Program realizują wspólnie firma @Avon oraz Fundacja @Rak 'n' Roll.
W naszej szkole zajęcia przeprowadziła Pani Monika Nycz Wasilewska.
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
Koordynatorką spotkania była mgr Agnieszka Giemza-Marek


2 uczniów w warsztacie samochodowym podczas konkursu

Konkurs "Wymiana wahacza"

22 lutego w Krakowie odbył się konkurs "Mam zawód - mam fantazję" dla branży samochodowej, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zadaniem do wykonania w tegorocznej edycji była wymiana wahacza w samochodzie osobowym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4aT5 Kamil Nowak i Krzysztof Radwan, którzy po pierwszym etapie polegającym na rozwiązaniu testu online zajmowali 2 miejsce. W drugim etapie - praktycznym, brakło nieco szczęścia w wyrównanej rywalizacji. Jednak i tak gratulujemy, gdyż godnie reprezentowali naszą szkołę.
Fotorelacja z konkursu motoryzacyjnego


Kto zabił tym razem? …

Plakat do sztuki teatralnej
Kilka zdjęć z teatru w Rzeszowie

Pytanie to zadawali sobie uczniowie klas IcT i IeT naszej szkoły, którzy w piątek - 17 lutego pod opieką wychowawczyń M. Czyż i W. Stabach-Wójcik oraz organizatorki wycieczki A. Bomby wybrali się do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, aby obejrzeć kultowy już spektakl pt. „Szalone nożyczki”.
Nie odstraszyła ich wczesna pora wyjazdu, a nastroje dopisywały od rana, bowiem nie padał zapowiadany na ten dzień deszcz, co było dobrym znakiem.
Interaktywna sztuka zaskoczyła niektórych, ale wszyscy chętnie uczestniczyli jako świadkowie w śledztwie dotyczącym zamordowania słynnej pianistki Izabeli Rychter. Pomagali przedstawicielom prawa, zadając pytania kierowane do oskarżonych, czy też korygując odtwarzanie wydarzeń mających miejsce w salonie fryzjerskim. W ostatecznym głosowaniu zdecydowali, że podczas tego spektaklu winna zabójstwa jest pracownica salonu – Barbara Markowska.
Spontaniczne reakcje publiczności na żarty padające ze sceny stworzyły przyjazną i zabawną atmosferę, na którą chętnie zareagowali aktorzy. W przerwie rozmawiali z widzami i pozowali do wspólnych zdjąć, nie schodząc ze sceny. Na koniec spektaklu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Sądzimy również, że zapamiętają „ksywkę” nadaną jednej z postaci przez młodego widza: Edward Wurzel (z racji wykonywanej profesji) został ochrzczony „Panem Antykiem”. Koledzy aktorzy chyba mu tego przytyku szybko nie zapomną …
Po strawie duchowej, aby zachować równowagę, wszyscy udali się do pobliskiej Galerii Rzeszowskiej na małe co nieco ;-) Po tak udanym dniu, żegnani pierwszymi kroplami deszczu, wyjechaliśmy w drogę powrotną, aby z zadowoleniem stwierdzić, że w Gorlicach nie pada.
Odwiedźcie i Wy salon „Szalone nożyczki” - warto …


3 dziewcząt wraz z opiekunką na zawodach fryzjerskich

Nasze fryzjerki drugie w Małopolsce!

15 lutego 2023 w Makowie Podhalańskim odbył się konkurs "Mam zawód - mam fantazję" dla branży fryzjerskiej. Motywem przewodnim tegorocznej , już 9 edycji , były inspiracje historią fryzur, a konkretnie , XX-lecie międzywojenne.
Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Departament Edukacji, a w zmaganiach mogły wziąć udział szkoły z całego województwa małopolskiego szkolące w różnych branżach zawodowych.
W bieżącym roku szkolnym naszą szkołę reprezentowały: Martyna Bulanda i Anita Tereszkiewicz z klasy 4aT w roli fryzjerek, oraz Mariola Masztafiak z klasy 3aT w roli modelki pod opieką Joanny Sochy.
Do tegorocznego konkursu zgłosiły się grupy z licznych szkół woj. . małopolskiego, ale po pierwszym etapie, czyli teście on-line, do II etapu przeszło ostatecznie tylko 6 drużyn. Nasze fryzjerki zdobyły najwyższą liczbę punktów ze wszystkich drużyn biorących udział w teście. Po drugim etapie, czyli części praktycznej, uplasowały się na 2 miejscu.
Anita, Martyna i Mariola inspirowały się fryzurami wielkiego polskiego fryzjera Antoniego Cierplikowskiego i stworzyły przepiękną fryzurę na bazie rulonów, ozdobionych ręcznie , misternie uformowanymi falami. Całość stylizacji dopełniły ozdobne piórka, mocne utrwalenie , nabłyszczenie oraz intensywny makijaż modelki.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom tego ogromnego sukcesu , tym bardziej , że do konkursu musiały przygotowywać się podczas ferii zimowych.
Fotorelacja z konkursu fryzjerskiego
Relacja ze strony Urzędu Marszałkowskiego


To już półmetek!

Grupa młodzieży pozująca na półmetku

27 stycznia swoje święto obchodziły klasy trzecie technikum.
To już połowa, a jeszcze nie tak dawno młodzież próbowała zaaklimatyzować się w murach Zespołu Szkół Technicznych.
Wszyscy bawili się świetnie, a nogi bolały przez cały następny dzień.
Z pewnością każdy z nich chciałby przeżyć takie święto po raz drugi, ale to niestety oznaczałoby dłuższy pobyt w klasie trzeciej.
Teraz wypada tylko czekać na studniówkę.

Kilka zdjęć z półmetka klas 3


Hazard. Nie daj się wciągnąć!

Uczniowie klas III i IV technikum oraz IbB wzięli udział w zajęciach, prowadzonych przez pracowników Urzędu Skarbowego w Gorlicach Panią Agnieszkę Michalik oraz Panią Agnieszkę Bugno. Warsztaty posłużyły edukacji uczniów odnośnie zagrożeń związanych z pułapką hazardu. Prowadzące spotkanie zaznajomiły młodzież z tematem, ukazały strony zagrożenia, wyjaśniły, gdzie szukać pomocy w sytuacji rozpoznania niebezpieczeństwa hazardu.

Gdzie szukać pomocy?
KAS zapewnia specjalny numer telefonu i adres e-mail, na który można zgłaszać nielegalne praktyki hazardowe, np. lokalizacje, w których mogą być urządzane gry na automatach:
Krajowy telefon interwencyjny
800 060 000
powiadomKAS@mf.gov.pl

Hazard nie jest sposobem na szybkie pieniądze. Jest pułapką zastawioną na ludzi, którzy tak myślą. Masz problem z hazardem?
Zadzwoń na ten telefon zaufania
801 889 880
Pierwszy w Polsce telefon zaufania
Działający przy Instytucie Psychologii Zdrowia
Polskiego Towarzystwa Psychologicznego


Grupa młodzieży wraz z dyrekcją i nauczycielem prezentuje otrzymane certyfikaty Cisco

Certyfikaty Akademii Sieciowej CISCO.

Kolejny raz informatycy z naszej szkoły odebrali certyfikaty w ramach działalności szkolnej Akademii Sieciowej Cisco. Tym razem byli to uczniowie z klasy 3cT, którzy od września zmagali się z kursami z zakresu cyberbezpieczeństwa, internetu oraz podstaw pracy w systemie operacyjnym Linux. Wręczenia certyfikatów z ukończenia kursów: „Wprowadzenie do Cyberbezpieczeństwa”, "Wprowadzenie do Internetu Wszechrzeczy" oraz "NDG Linux Unhatched" dokonała pani dyrektor Renata Stępień. Gratulujemy!!! I życzymy kolejnych sukcesów w naszej Akademii-następne kursy znanej na całym świecie firmy informatycznej Cisco Systems już czekają.
Fotorelacja z wręczania certyfikatów Cisco


VIII Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej

Klaudia i Monika zaśpiewały dla ojczyzny, Wolnej Ojczyzny. 19 stycznia 2023 r. w Zespole Szkół Muzycznych w Gorlicach odbyły się przesłuchania VIII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Witek. Głównym organizatorem i inicjatorem Konkursu jest Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. W konkursowe szranki stanęła duża liczba dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Soliści i zespoły w ramach przesłuchań konkursowych śpiewali wylosowane dwie zwrotki z sześciu obowiązkowych utworów oraz przygotowaną dowolną piosenkę o tematyce patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała Monika Stawiarz i Klaudia Grybel. Wszyscy uczestnicy zaśpiewali pieśni i piosenki o zabarwieniu patriotycznym, wyrażając swoją wrażliwość i prezentując wysoki poziom wykonania. Wielkie gratulacje dla wszystkich wykonawców.
Fotorelacja z finału gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej


Kolaż zdjęć z uroczystości wręczania certyfikatów

Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

18 stycznia 2023 roku podczas uroczystej gali w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie z rąk Pani Marzeny Machałek - Sekretarz Stanu, Pani Dyrektor Renata Stępień odebrała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Dla Zespołu Szkół Technicznych to prestiżowe wyróżnienie - to uznanie dla wysiłków całej społeczności szkolnej, to potwierdzenie że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie, a podejmowane działania są dla niej bardzo ważne.
Od 2002 roku Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola jest Szkołą Promującą Zdrowie, gdzie realizowany program SzPZ jest priorytetowy, a edukacja zdrowotna jest ważnym zagadnieniem. Placówka tworzy klimat bezpieczeństwa służący nauce i pracy, dba o wszechstronny rozwój ucznia, motywuje i wychowuje. Współpracuje z różnymi instytucjami, organizacjami, szkołami. Organizuje spotkania, zaprasza gości - autorytety w danej dziedzinie - przekazuje fachową wiedzę podczas spotkań z lekarzami, pielęgniarką szkolną, dietetykiem, policjantem. Realizuje liczne projekty edukacyjne, programy profilaktyczne, włącza się w akcję honorowego oddawania krwi, akcję sprzątania świata, a ostatnio przeprowadziliśmy w szkole akcję rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku. Ponadto szkoła promuje aktywność fizyczną poprzez organizację zawodów, turniejów, konkursów, zajęć dodatkowych dla uczniów. Szacunek i wielkie zaangażowanie uczniów ZST w podejmowane działania, ich różne pomysły, propozycje zajęć, form spędzania wolnego czasu przynoszą szkolnemu zespołowi ds. promocji zdrowia satysfakcję, dają siłę do dalszych działań. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy uczestniczą w życiu szkoły, chętnie podejmują różne działania dla dobra i podnoszenia jakości pracy szkoły. Szkoła stwarza rodzicom możliwości uczestnictwa w jej życiu.
Uzyskane do tej pory certyfikaty są powodem do dumy - świadczą o długofalowych i systematycznych działaniach oraz wyższej świadomości zdrowego stylu życia wszystkich członków społeczności szkolnej, ich lepszym zdrowiu i samopoczuciu.
Każda szkoła promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania.
Zespół ds. Promocji Zdrowia po przeprowadzeniu diagnozy, dokonaniu autoewaluacji, opracował wnioski i wyniki dotyczące podejmowanych działań w zakresie czterech standardów i uzyskał rekomendację Wojewódzkiego Koordynatora Promocji Zdrowia.
Dzięki temu Minister Edukacji Narodowej na podstawie rekomendacji udzielonej przez Centralną Kapitułę Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie działającą przy Ośrodku Rozwoju Edukacji (ORE) w Warszawie przyznał Zespołowi Szkół Technicznych Krajowy Certyfikat „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”
Kilka zdjęć z gali wręczania Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie
Relacja z gali na stronie www.gov.pl
Relacja z gali na stronie www.ore.edu.pl


Gość z Policji

W dniu 11.01.2023r. w naszej szkole gościł asp. Gustaw Janas z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, który przeprowadził pogadankę wśród uczniów klas I „Odpowiedzialność prawna nieletnich oraz zagrożenia w sieci”. Zostały zaprezentowane przepisy prawa dotyczące nieletnich, zagrożeń związanych ze stosowaniem używek oraz konsekwencji wynikających z zachowań aspołecznych młodzieży jak również kar z nimi związanych. Ważnym aspektem prelekcji była również odpowiedzialność młodzieży w cyberprzestrzeni i konsekwencji wynikających z łamania prawa w sieci.
Fotorelacja z wizyty policjanta


Zdjęcia wyróżnionych prac konkursu czytelniczego

Konkurs czytelniczo-fotograficzny "Czytam wszędzie" rozstrzygnięty!

Konkurs "Czytam wszędzie" przygotowany przez bibliotekę szkolną skierowany był do każdego kto czyta książki. Polegał na zrobieniu zdjęcia osobie czytającej w różnych ciekawych sytuacjach i miejscach. Komisja konkursowa wybierając zwycięskie zdjęcia zwracała uwagę na ciekawe uchwycenie tematu w obiektywie aparatu fotograficznego. Do konkursu przysłano 31 zdjęć uczniów z różnych klas. Wyłoniono zwycięzców i wręczono dyplomy wraz z nagrodami książkowymi na akademii Bożego Narodzenia.

    Oto wyniki konkursu:
  • I miejsce - Magdalena Moskal z klasy 3aT,
  • II miejsce - zespół z klasy 2aT w składzie: Patryk Gogola, Kamil Roman, Jakub Smalec, Wiktor Migacz i Krzysztof Rączkowski,
  • III miejsce - Barbara Przybycień z klasy 3aT
  • oraz wyróżnienia
    • - Justyna Mroczka i Aurelia Królikowska z klasy 4cT,
    • - zespół z klasy 3b T w składzie: Kacper Obszarski, Dominik Lenard, Kacper Rybka, Sebastian Szczerba.

Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy.


"Maleńka przyszła miłość"

"Maleńka przyszła miłość" - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akademia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przygotowana przez uczniów klas czwartych technikum pod okiem nauczycieli: Pani Roksany Stafiej, Anny Pres oraz Pana Marcina Grzeszczuka i Krzysztofa Zawilińskiego. Przy tworzeniu dekoracji nie zabrakło pomocnej ręki Pani Agaty Dury. Wśród przejmujących wierszy wprowadzających świąteczną atmosferę odbyło się wspólne kolędowanie wraz z zespołem muzycznym utworzonym z uczniów naszego Zespołu Szkół.
Wszystkim uczniom oraz pracownikom szkoły życzymy wesołych i ciepłych świąt Bożego Narodzenia. Niech te Święta przyniosą wiele szczęścia, wiary i nadziei, a miłość i pomyślność będzie z Wami, w każdym dniu nadchodzącego, Nowego Roku!
Fotorelacja ze świątecznej akademii


Świąteczne spotkanie LOWE

Razem na święta-spotkanie świąteczne LOWE Najpiękniejsze święta to te spędzone w gronie najbliższych, a uczestnicy naszego LOWE tworzą naprawdę zgrany rodzinny zespół. Dzisiejszego popołudnia świąteczna atmosfera zagościła w murach naszej szkoły podczas spotkania w ramach projektu "Łączymy pokolenia przez wspólne działanie". To świąteczne wydarzenie połączyło nas także z naszymi parterami ze Słowenii, podczas którego wspólnie pokolędowaliśmy. Młodzież przygotowała krótkie prezentacje ukazujące tradycje i zwyczaje świąteczne w Polsce i w Słowenii. Następnie przy kawie, herbacie oraz słodkim poczęstunku spędziliśmy wspólnie czas. Wszystkim przybyłym dziękujemy za świetną atmosferę. Było ciepło, radośnie i rodzinnie. Mamy nadzieję, że wprowadziliśmy Was w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a czas spędzony z nami będziecie miło wspominać.
Fotorelacja ze świątecznego spotkania LOWE


Christmas Typing Challenge 3

17 grudnia zakończyła się 3 edycja Christmas Typing Challenge, podczas której Polacy rywalizowali w szybkim pisaniu na klawiaturze z Chorwatami.
Jednym z priorytetów konkursu jest propagowanie metodycznej, czyli bezwzrokowej obsługi klawiatury komputera, traktując ją jako najbardziej efektywną i prozdrowotną.
Walka "na klawisze" toczyła się do ostatniej minuty👏. Wygraliśmy 🏆trzeci raz z rzędu wystukując o 1878 punktów więcej niż Chorwaci, którzy z edycji na edycję piszą coraz lepiej.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

Miejsce Imię i nazwisko Text I Text II Najlepszy
17 Bartłomiej Majewski 3543 3769 3769
21 Szymon Dutka 3464 3710 3710
64 Mateusz Wszołek 2941 2800 2941
69 Patryk Polaszek 2862 2751 2862
96 Sebastian Hałgas 2213 2479 2479

W Christmas Typing Challenge 3 udział wzięło prawie 300 uczestników! Gratulujemy wszystkim👏, którzy brali udział w tym międzynarodowym konkursie. Do zobaczenia za rok!!!


Wycieczka do Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

W dniu 16.12.2022 r. grupa uczniów naszej szkoły odbyła wycieczkę do Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, które zorganizowało pilotażowy program popularyzujący wiedzę o gazownictwie. Celem akcji było zainteresowanie młodych osób nie tylko przeszłością, ale także teraźniejszością i przyszłością gazownictwa i gazu ziemnego.
Jednym z punktów programu była możliwość poznania z bliska właściwości "suchego lodu" czyli dwutlenku węgla oraz ciekłego azotu, a nawet ich dotknięcia. Zwiedziliśmy również obiekty i wystawy muzealne. Ale najważniejszym punktem był konkurs dla szkół, który spośród wielu uczniów wyłonił czterech najlepszych tzw. ambasadorów muzeum. Wśród nich była Martyna Gębarowska z 3aT. Gratulujemy!
Fotorelacja z wycieczki do Muzeum Gazownictwa w Paczkowie


VII Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie

W dniu 15 grudnia w Rzeszowie odbył się finał VII Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Szkołę reprezentowało 16 uczniów spośród 22 zakwalifikowanych do tego etapu. W etapie szkolnym uczestniczyło 35 uczniów.
Fotorelacja z Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie


Szkolna reprezentacja koszykarska chłopców z opiekunem

Koszykówka męska

W dniu 15 grudnia drużyna koszykówki Zespołu Szkół technicznych brała udział w Mistrzostwach Powiatu Gorlickiego w Koszykówce. Nasza drużyna rozegrała trzy spotkanie, w grupie nieznacznie uległa zespołowi z "Kromera", by w kolejnym meczu pokonać zawodników z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Taki wynik dał naszym zawodnikom drugie miejsce w grupie i możliwość walki o trzecie miejsce w turnieju. W ostatnim meczu nasi koszykarze pokonali zawodników z Zespołu Szkół Zawodowych i zajęli trzecie miejsce w całych rozgrywkach.


Rekrutacja do projektu Erasmus+

W dniach od 30 kwietnia do 13 maja 2023 odbędzie się wyjazd do Grecji w ramach projektu Europejskiego Erasmus +. Wyjazd będzie głównie dotyczył nauki języka angielskiego. Osoby zainteresowane proszone są o pobranie, wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu szkoły formularza zgłoszeniowego w terminie do 5 stycznia 2023.
Regulamin rekrutacji (.pdf 752kB) Formularz zgłoszeniowy (.pdf 542kB)


Wiedzieć więcej o maturze

Matura 2023 tak naprawdę jest tuż za rogiem. Jeśli zdajesz w tym roku, a jeszcze nie poznałeś wszystkich szczegółów i zasad maturalnych, najwyższy czas to zmienić.
Uwaga maturzyści - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych obowiązuje formuła 2015, tzw. stara matura. Co to oznacza, że nasi absolwenci z 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku, piszą starą maturę- formuła 2015.
Pytanie brzmi: gdzie szukać informacji o egzaminie?
My odpowiadamy: sprawdź, rzetelne źródła informacji!
Dokładne informacje o egzaminie maturalnym, znajdziesz w linkach poniżej:
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
Komunikaty, informator, czy arkusze egzaminu formuły 2015 -dotyczy absolwentów 4-letniego technikum
Maturzysto bądź na bieżąco!


"Młodzi Świątecznie"

To było niezwykłe, ciepłe i muzyczne niedzielne (11.12.2022) popołudnie za sprawą Młodzieżowej Rady Miasta i Powiatu, które zorganizowały wspólną akcję Młodzi Świątecznie. Historia małej Ani zainspirowała młodzież do działania, która przygotowała wspaniałą świąteczną akcję charytatywną. Wiele atrakcji czekało dziś na uczestników w gorlickim „Sokole”. Między innymi na scenie odbył się konkurs kolęd i piosenek świątecznych, podczas którego nasze dziewczyny Monika i Klaudia zaprosiły wszystkich na muzyczną podróż do krainy najpiękniejszych polskich kolęd.


Grupa uczestników Młodzieżowej Rady Powiatu na sali gimnastycznej w naszej szkole

Akcja "Spotkajmy się" MRPG

W ramach Akcji "Spotkajmy się" przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu wraz z opiekunem panem Romanem Dziubina gościli 9 grudnia w murach Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola.
Społeczność naszej szkoły przygotowała krótki program artystyczny związany z patronem szkoły.
W związku z 215 rocznicę urodzin i 150 rocznicę śmierci pani Renata Rybczyk przedstawiła prezentację pt. Wincenty Pol poeta, geograf, Polak z wyboru, patriota, który "ukochał glinicką dębinę" patron ZST. Wędrówka śladami Wincentego Pol obfitowała w ciekawostki związane z życiem patrona-postaci związanej z Gorlicami. Następnie pani Ewa Przesławska oprowadziła młodzież po Szkolnej Izbie Pamięci. Spotkanie to było znakomitą okazją do poznania naszej szkoły, a także do integracji, wspólnych rozmów oraz wymiany spostrzeżeń. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na kolejnym takim wspólnym przedsięwzięciu.
Fotorelacja z akcji "Spotkajmy się" Młodzieżowej Rady Powiatu Gorlickiego


Stypendyści Prezesa Rady Ministrów odebrali dyplomy

8 grudnia 2022 roku w auli w Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Jest nam niezmiernie milo poinformować, że w tym szczególnym gronie znaleźli się także uczniowie naszej szkoły.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymali:

Zdjęcie dwojga szkolnych stypendystów wraz z Wicekuratorem

Martyna Dudek z klasy 3 a T w zawodzie technik usług fryzjerskich, Kacper Machowski z klasy IV aT w zwodzie technik pojazdów samochodowych.
Pamiątkowe dyplomy wręczyła pani Halina Cimer– Małopolski Wicekurator Oświaty.

Cieszymy się, że nasi uczniowie dołączyli do elitarnego grona najlepszych uczniów szkół średnich. Stypendium PRM to niewątpliwie olbrzymie wyróżnienie i docenienie ciężkiej pracy, ale też wsparcie finansowe, które można wykorzystać na rozwijanie swoich zainteresowań.

Serdecznie gratulujemy Naszym Stypendystom i życzymy powodzenia w dalszej edukacji!


Duża grupa młodzieży wraz z opiekunami na uroczystej akademii

Uroczysta reaktywacja Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody w ZST

7 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach miała miejsce uroczysta reaktywacja Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody.
Gościem honorowym spotkania była Pani Grażyna Kurzawa Prezes LOP w Gorlicach, która w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała nam historię powstania oraz główne cele i zadania Ligi Ochrony Przyrody.
Młodzi ekolodzy złożyli przyrzeczenie oraz celująco zdali test na wytrwałego i zwinnego przyrodnika. Po uroczystym pasowaniu otrzymali legitymacje członkowskie.
Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą organizacją ekologiczną w Polsce.
Powstała 9 stycznia 1928 roku z inicjatywy botanika prof. Władysława Szafera.
Symbolem stowarzyszenia jest żubr z nazwą organizacji.
Członkiem LOP może zostać każdy uczeń, któremu nie jest obojętny stan środowiska przyrodniczego.
Serdecznie zapraszamy!
SKLOP
Opiekun: Agnieszka Giemza-Marek
"Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas". Florian Plit
Fotorelacja z uroczystej reaktywacji Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody w ZST


Sukcesy pływackie

W dni 7 grudnia reprezentacja naszej szkoła brała udział w Mistrzostwach Powiatu Gorlickiego w Pływaniu. W rywalizacji indywidualnej najlepsze wyniki z naszej szkoły uzyskał Michał Wasylczak zajmując pierwsze miejsce na 50m stylem klasycznym oraz drugie na tym samym dystansie stylem dowolnym. W rywalizacji sztafetowej reprezentacja naszej szkoły zajęła dobre trzecie miejsce. Dyplomy z zawodów pływackich


Na zdjęciu prelegenci Gali Przedsiębiorców opisanej poniżej

Spotkanie biznesu i edukacji

W miniony piątek 2 grudnia 2022r. Pani Dyrektor Renata Stępień miał przyjemność uczestniczyć w uroczystej Gali Przedsiębiorców połączonej z ogłoszeniem rankingu 100 najprężniej rozwijających się firm Sądecczyzny, której pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Pomyśl o Przyszłości. Tegoroczna edycja Gali "Gospodarcze Lokomotywy Sądecczyzny" połączyła świat biznesu i edukacji, bowiem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele sądeckich przedsiębiorstw, placówek oświatowych i uczelni. Spotkanie było także okazją do dyskusji m.in. o kształceniu pod rynek pracy. Ważnym akcentem tej debaty była wypowiedź Pani Dyrektor Renaty Stępień, która zaprezentowała nasze dobre praktyki w kształceniu młodzieży oraz inicjatywy podejmowane we współpracy z pracodawcami. Spotkanie to była dobrą okazją do wzmocnienia praktycznego wymiaru kształcenia i włączenia się przedsiębiorców w edukację.


Grupa młodzieży wraz z organizatorami konkursu - Złote Pióra

Trzy Złote pióra dla uczniów naszej szkoły

Trzy Złote pióra dla uczniów naszej szkoły w Powiatowym Interdyscyplinarnym Konkursie "Pieśń o ziemi naszej – ziemi gorlickiej" im. Wincentego Pola.
2 grudnia 2022 roku w piątek odbyła się X jubileuszowa edycja konkursu "Pieśń o ziemi naszej – ziemi gorlickiej" im. Wincentego Pola.
Na spotkanie do Kasztelu w Szymbarku przybyli – Pani Starosta Maria Gubała, Roman Dziubina – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie finaliści konkursu.
Galę prowadził Tomasz Kubala dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach.
Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w 215 rocznicę urodzin i 150 rocznicę śmierci naszego patrona Wincentego Pola – wielkiego Polaka, patrioty, poety, pisarza, geografa i etnografa. Właśnie w Gliniku Mariampolskim Wincenty Pol zamieszkiwał ponad 6 lat, tu rozwijał swoje pasje, wędrował po okolicznych górach, tu właśnie napisał "Pieśń o ziemi naszej", która stała się mottem konkursu "Pieśń o ziemi naszej – ziemi gorlickiej".
Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Roman Dziubina – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego i opiekun Młodzieżowej Rady Powiatu, który rozpoczął to spotkanie i przybliżył historię konkursu oraz sylwetkę Wincentego Pola.
W naszej szkole w konkursie wzięło udział 15 osób w czterech kategoriach konkursowych – na wiersz, piosenkę, pracę plastyczną i stronę internetową o Beskidzie Niskim.
ZŁOTE PIÓRO otrzymała Gabriela Juruś za wiersz pt. „Drugi dom” - opiekun Renata Rybczyk.
W kategorii na stronę internetową ZŁOTE PIÓRO otrzymała Grupa Wyjadacze w składzie Patryk Polaszek, Wojciech Krupa, Daniel Guter i Hubert Gogola za pracę pt.: "Beskid Niski i Pogórze"-opiekun Janusz Smoła.
Drugie miejsce zdobyła strona www. Mateusza Kroka pt.:"Beskid Niski – dlaczego warto go zwiedzić" – opiekun Marcin Wojna
Paweł Podobiński za stronę internetową: "Beskid i Pogórze" - opiekun Janusz Smoła zajął III miejsce.
Również ZŁOTE PIÓRO otrzymała Anita Tereszkiewicz za pracę plastyczną pt. "Beskidzkie perły" - opiekun Renata Rybczyk
Drugie miejsce zajęła Natalia Syrociak za pracę "Pałac w Siarach" - opiekun Renata Rybczyk
Piosenka "Pocztówka z Beskidu" naszej uczennicy Moniki Stawiarz zajęła III miejsce - opiekun Renata Rybczyk.
Na zakończenie Pani Maria Gubała Starosta Powiatu Gorlickiego wyraziła podziw dla młodzieży biorącej udział w rywalizacji za ich wrażliwość, talent, pasje oraz za wyrażanie różnymi środkami wyrazu piękna naszego regionu. Pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom. Życzyła młodzieży, aby idąc swoimi drogami, nie zapominała o pasji i miłości do ziemi gorlickiej- naszej małej "Ojczyzny".
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!!!
Fotorelacja z podsumowania konkursu "Pieśń o ziemi naszej – ziemi gorlickiej"


Zdjęcie uczennicy która została ambasadorem

Martyna ambasadorem WMG

Uczennica 3aT została wybrana na ambasadora WMG

Co to WMG? Jest to Wirtualne Muzeum Gazownictwa.
16 grudnia spośród 4 ambasadorów zostanie wybrany 1, który otrzyma główną nagrodę!

Cała klasa jest zaproszona do Paczkowa na warsztaty fizyczno magiczno chemiczne i tam zostanie rozstrzygnięty konkurs.
Gratulujemy!!!


Plakat z zaproszeniem na spotkanie autorskie opisane poniżej

Spotkanie autorskie – Piotr Liana.

Pisarz Piotr Liana autor kryminałów „Persona non grata”, „Echo serca” i „Test tolerancji” gościł w naszej szkole w dniu 1 grudnia 2022 roku. Spotkanie autorskie zainicjował i rozmowę z pisarzem prowadził Pan Wojciech Patrzyk właściciel Księgarni „Mieszko” w Gorlicach, z którym współpracujemy od wielu lat.
Spotkanie przygotowała bibliotekarka pani Ewa Przesławska w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która przywitała wszystkich zebranych.
W imprezie czytelniczej wzięła udział społeczność szkolna wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor szkoły Renatą Stępień na czele, która rozpoczęła to spotkanie.
Zaproszony gość przedstawił swój warsztat twórczy, zwrócił uwagę na fikcję literacką, wyjątkowość i nieszablonowość postaci w zakresie kreacji charakteru i słownictwa.
Spotkanie autorskie to ciekawa forma popularyzacji książki, a tym samym upowszechniania czytania i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród młodzieży.
Fotorelacja ze spotkania z pisarzem


3 osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunem na zawodach w tenisa stołowego

28 listopada drużyna męska z naszej szkoły zajęła wysokie 3 miejsce w Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym. Gratulujemy!
Kilka zdjęć z zawodów w tenisa stołowego


3 osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunem na zawodach w tenisa stołowego

Ogólnopolskie klawiaturowe wyzwanie

Celem Konkursu jest propagowanie umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze komputera.
Konkurs składał się z dwóch tygodniowych etapów. W każdym z etapów zawodnicy mieli za zadanie przepisać dwa 10-minutowe teksty jak najszybciej potrafią, popełniając przy tym jak najmniej błędów. Za każdy błąd odejmowana była określona liczba uderzeń w klawiaturę.
I Etap trwał od 14 do 20 listopada. II Etap od 21 do 27 listopada. Po dwóch tygodniach zmagań, nasza szkoła zakończyła udział na 11 miejscu.
W konkursie wzięło udział 8 uczniów z naszej szkoły z czego do szkolnego wyniku były brane wyniki 3 najlepszych osób: Szymon Dutka (329,3 ud/min), Patryk Polaszek (290,8), Damian Walczyk (267,1).


Kolejny raz w królewskim Krakowie

25 listopada młodzież ZST wraca do królewskiego miasta i wciąż odkrywa jego uroki. Tym razem głównym celem była „Skałka”. Pamiętając o 150 rocznicy śmierci patrona szkoły Wincentego Pola – poety, geografa, etnografa, powstańca, kawalera Virtuti Militari - uczniowie klas 2aT, 3bT, 3cT i 4bT pod opieką Agnieszki Giemzy-Marek i Renaty Rybczyk udali się „Na Skałkę”, gdzie według legendy, zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław Szczepanowski. W tym szczególnym miejscu zobaczyli sadzawkę św. Stanisława i zwiedzili Kryptę Zasłużonych w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa, w której obok wielu wybitnych Polaków, min. S. Wyspiańskiego czy Cz. Miłosza, spoczywają prochy Wincentego Pola. Przypomnijmy, co o znaczeniu grobów pisał Wincenty Pol:

 "Skarby ducha leżą w grobie, 
      Więc skarb z grobów dobyć tobie 
      Trzeba młody przyjacielu. — 
      Jeśliś poznał pieśń natury 
      Na Dunajcu, w onej łodzi, 
      To pieśń dziejów na Wawelu 
      Poznać ci się jeszcze godzi; 
      Bo gra pieśnią grób ponury, 
      Duszy naszej taką wielką,
      Że jest matką Rodzicielką Wielkiej sprawy i ofiary, 
      I zaklęciem w ziemi starej."

W Katedrze na Wawelu zobaczyli Konfesję św. Stanisława, groby królewskie, kryptę wieszczów, marszałka Piłsudskiego i pary prezydenckiej. Zwrócili uwagę na krucyfiks, który wedle przekazów miała przywieźć z Węgier królowa Jadwiga. Zajrzeli do wnętrz kilku kaplicy i wreszcie wspięli się na wieżę, na której od XVI wieku wisi potężny Dzwon Zygmunta. Spacerowali po Wzgórzu Wawelskim i dziedzińcu arkadowym, poznając historię wzgórza i Polski, zwiedzili również apartamenty prywatne królów. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć pod Smokiem Wawelskim. W trakcie wędrówki malowniczą promenadą biegnącą wzdłuż Wisły, odnaleźli aleję gwiazd, na której swoje dłonie odbili między innymi Celine Dion, Marek Grechuta, Krzysztof Krawczyk, czy zespół Maanam. Tradycyjnie odbyli spacer Traktem Królewskim. Wśród licznych atrakcji i wspaniałości, min znalazł się Plac Wszystkich Świętych, Krakowski Rynek, Brama Floriańska i Barbakan…były legendy i ciekawostki związane z miejscami i wielkimi ludźmi, których losy splotły się z tym pięknym miastem. Choć zabrakło czasu na zajrzenie do "Szuflady Szymborskiej" i zobaczenie wielu miejsc, nietypową lekcję historii, sztuki i literatury można uznać za udaną.
Fotorelacja z wycieczki do Krakowa


4 osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunem i organizatorem na zawodach szachowych

24 listopada drużyna z naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w szachach, zajmując na nich 4 miejsce. Gratulujemy!
Kilka zdjęć z zawodów szachowych


Grupa młodzieży szkolnej z prezentami od Fundacji DKMS

Prezenty rozpakowane!

Dziękujemy Fundacji DKMS za obdarowanie naszych Wolontariuszy upominkami.


Capture The Flag "153+1"

Kolejny rok z rzędu dwóch „informatyków” z naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie Capture The Flag „153+1”. Konkurs odbywał się od 5 do 22 listopada i skierowany był dla uczniów i dorosłych do 26 roku życia interesujących się cyberbezpieczeństwem. Organizatorem konkursu było Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 3cT w składzie: Adrian Radwan oraz Mateusz Pisarczyk. Wszystkich drużyn biorących udział w konkursie było ok. 200 a nasza drużyna w pewnym momencie była nawet w TOP 10 kończąc ostatecznie na 58 miejscu w swojej kategorii wiekowej.

Logo projektu - Capture The Flag 153+1

Plakat promujący program ARS, czyli jak dbać o miłość?

W roku szkolnym 2022/2023 w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach kontynuowany będzie program „ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat, ale zawiera również elementy angażujące ich rodziców.
Program ARS oparty jest na kombinacji składającej się z wiodących strategii profilaktycznych (klasyfikowania wartości, modyfikowania błędnych przekonań, rozwijania umiejętności życiowych, budowania więzi ze wspólnotą szkolną/ rodzinną) oraz przekazu istotnych informacji, czyli strategii uzupełniającej (informacyjnej).


certyfikat za czynne uczestnictwo w akcji - Sprzątamy dla Polski

"Sprzątamy dla Polski"

Nasza Szkoła otrzymała certyfikat za czynne uczestnictwo w akcji "Sprzątamy dla Polski".
Dziękujemy Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, zaangażowanym w działalność ekologiczną na rzecz ochrony środowiska.
Fotorelacja z akcji "Sprzątamy dla Polski".


Na zdjęciu grupa młodzieży wraz z opiekunami w siedzibie firmy Fakro

Z wizytą w Firmie Fakro z myślą o przyszłości.

Takie poniedziałki lubimy! Grupa naszych uczniów w dniu 14. 11. br. miała możliwość uczestniczenia w wizycie zawodoznawczej w Firmie FAKRO, która połączona była z ciekawym panelem dotyczącym edukacji ekonomicznej pt. Jak zarabiać więcej i wydawać mądrzej? Głównym punktem programu było zwiedzanie zakładu „od kuchni” i zapoznanie się z procesem powstania okna dachowego. Wszyscy byliśmy zaskoczeni i pod wrażeniem tego, jak dużą i prężną firmą jest Fakro. Organizator wydarzenia Fundacja Pomyśl o Przyszłości z pewnością zainspirowała naszych uczniów do zaplanowania swojej przyszłości.


Fragment dekoracji akademii na świeto Niepodległości z godłem i barwami narodowymi

Akcja "Szkoła do Hymnu" i 104. rocznica odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się słowami J. Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości miała przypomnieć zarys historii, ale także wzbudzić nasze refleksje oraz wprowadzić zebranych w uroczysty i podniosły nastrój na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. A o symbolicznej godz. 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.
Była to już 5. Akcja „Szkoła do Hymnu”.
Fotorelacja z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości


Baner zachęcający do przyjścia w biało czerwonym stroju 10 listopada

Wyprawa do Kąśnej Dolnej i Skansenu Przemysłu Naftowego "Magdalena"

W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej uczniowie klas 3aT, 3bT i 3cT wraz z opiekunkami Renatą Rybczyk, Agatą Durą i Agnieszką Giemzą-Marek obejrzeli spektakl POJEDYNEK WIESZCZÓW Gala Mistrzów Polskiego Romantyzmu w ramach festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc 2022. Przenieśliśmy się do 1840 roku.. A co się wtedy wydarzyło?
Otóż „25 grudnia, w Boże Narodzenie 1840 roku w jednym z paryskich salonów przy Rue de l'Echode zasiadła polska śmietanka towarzyska. Na spotkaniu tym, zwanym później "ucztą u Januszkiewicza" spotkali się dwaj wielcy poeci – Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Między twórcami, których łączyły raczej chłodne i skomplikowane relacje, doszło wówczas do szczególnego pojedynku. Pojedynku na słowa, który dziś młodzi nazwaliby pewnie walką na "freestyle". Według legendy "bit" pod ich poetycką improwizację "zapodawał" sam Fryderyk Chopin, choć tak naprawdę ten ostatecznie nie dotarł na miejsce…". Trzecioklasiści uczestniczyli w nietypowej lekcji powtórzeniowej z romantyzmu, a opiekunki powróciły do ławek szkolnych, lekcji polskiego w LO związanych z A. Mickiewiczem i J. Słowackim. Warto wspomnieć, że była to kolejna odsłona zapoczątkowanego w 2017 roku wydarzenia artystycznego Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wspominaliśmy obejrzany wtedy spektakl „Z fortepianem w walizce” poświęcony życiu i działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego. Przy okazji wizyty w Kąśnej Dolnej młodzież miała możliwość zwiedzenia Dworu Ignacego Jana Paderewskiego i zobaczenia wystawy festiwalowej „Paderewski Superstar”. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po urokliwym parku. Warto podkreślić, że festiwalowi przyświeca idea promocji kultury polskiej oraz tradycji narodowych i wolnościowych.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili unikatowe miejsce - Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach i zapoznali się z piękną kartą historii Gorlickiego Zagłębia Przemysłu Naftowego.
Fotorelacja z wyprawy do Kąśnej Dolnej i Skansenu Przemysłu Naftowego "Magdalena"


Kolaż zdjęć z konferencji w MCDN w Nowum Sączu

Konferencja branżowa

Dzielimy się swoimi doświadczeniami w kształceniu . Problematyka szkolnictwa branżowego, szczególnie w aktualnej rzeczywistości rynku pracy, wymaga stałego zainteresowania. Wymagający i coraz trudniejszy rynek stawia coraz to wyższe oczekiwania wobec absolwentów i szkół, które muszą przygotowywać specjalistów posiadających nowe kwalifikacje i umiejętności. Dlatego po raz kolejny Małopolski Ośrodek Doskonalenia w Nauczyciel oddział w Nowym Sączu zorganizował konferencję pt. „Pracodawca i absolwent – wspólna przyszłość zawodowa i społeczna”. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 8 listopada 2022 roku. Wśród prelegentów była również Pani Renata Stępień – Dyrektor ZST, która podczas wystąpienia “Współdziałanie. Modelowe rozwiązania współpracy szkoły branżowej I i II stopnia z pracodawcą” podzieliła się dobrymi praktykami w zakresie kształcenia branżowego realizowanego przez szkołę we współpracy z lokalnymi pracodawcami, czyli kształcenia związanego z poznawaniem rzeczywistych warunków pracy i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Fotorelacja z konferencj branżowej w Nowym Sączu


Na zdjęciu dwóch goprowców z psem na wykładzie w sali lekcyjnej

Spotkanie z GOPR

W czwartek 3 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikami Grupy Krynickiej GOPR sekcja operacyjna Gorlice p. Ryszardem Cygańczukiem, p. Jackiem Dubielem i psem ratowniczym BOA. Na spotkaniu poruszana była tematyka bezpieczeństwa w górach, szkolenia psów ratowniczych i poszukiwania osób. Uczestnicy spotkania zobaczyli także pokaz umiejętności psa ratowniczego. Dziękujemy za przeprowadzenie prelekcji i zapraszamy do dalszej współpracy.


Miniatura dyplomu podziękowania za udział w akcji Szkoła Pamięta

Otrzymaliśmy dyplom za włączenie się do akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w czwartek, 27 października br.

Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o ważnych rocznicach, wydarzeniach oraz postaciach historycznych i bohaterach, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Wspominamy! Pamiętamy! – akcja"Szkoła Pamięta"
"Pamięć o zmarłych dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci"
27 października 2022 roku odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie w ramach akcji „Szkoła Pamięta”. Bibliotekarka Ewa Przesławska wspomniała zmarłych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły. Przypomniała również postać naszego patrona Wincentego Pola.
Zaprezentowana prezentacja multimedialna, jak również materiał filmowy z montażem słowno- muzycznym oraz oprawa plastyczna wprowadziły wszystkich w nastrój Święta Zmarłych. Wsparcia informatycznego udzielił pan Marcin Wojna. Wydarzenie utrwalił na zdjęciach pan Michał Wolski.
Również uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami Eweliną Wolską i Zdzisławem Szpakowskim odwiedzili cmentarz i zapalili znicze na grobach zmarłych dyrektorów, nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Wszystkie te działania przyczyniły się do zwrócenia uwagi młodym ludziom na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach związanych z naszą szkołą, których już z nami nie ma, bowiem pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.


Erasmus + i LOWE w podróży po Słowenii

Grupa 33 osób z naszego LOWE w ramach projektu Erasmus plus w sektorze Edukacja Dorosłych AKCJI 2 Partnerstwa na rzecz współpracy, Partnerstwa na małą skalę (KA210-ADU) pt. Łączymy pokolenia przez wspólne działania, uczestniczyła w dniach 20-26 października 2022r. w wyjeździe do Słowenii. Pobyt w Słowenii był elementem programu, w ramach którego osoby dorosłe uczestniczące w kursie języka angielskiego na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym mogły zweryfikować swoje umiejętności w praktyce. Naszym parterem była placówka School center Celje, z którą w ramach zajęć międzynarodowych i międzykulturowych realizowaliśmy zajęcia i warsztaty ekologiczne - "Ekologiczny znaczy trendy czy opłaca się być eko?". W kolejnych dniach każdy z naszych uczestników aktywnie realizował z poszczególnych dziedzin EKO warsztaty: EKO moda, EKO fryzjerstwo i wizaż, EKO naprawa samochodów. Wsparciem dla uczestników była grupa naszych uczniów, która jako wolontariusze wspierała i pomagała działania projektu. Dodatkowo pobyt w School center Celje był okazją do obejrzenia i zwiedzenia szkoły oraz poznania system kształcenia w Słowenii. Dodatkowo w ramach praktycznych działań językowych uczestnicy poznali kulturę, tradycję, historię oraz najważniejsze atrakcje Słowenii.
Idea i cele programu Erasmus+ zostały w pełni zrealizowane, a przyjazna i pozytywna atmosfera na każdym spotkaniu sprzyjała owocnej pracy, zdobywaniu nowych umiejętności, jak i dała możliwość poznania innej kultury, przybliżyła zwyczaje i obyczaje by lepiej rozumieć siebie nawzajem i wspólnie tworzyć lepszą przyszłość. Jesteśmy przekonani, że dla wszystkich osób uczestniczących w mobilności w Cejle była to wspaniała okazja do treningu sprawności językowych, poznawania niezwykłych kultur, a przede wszystkim czerpania radości z bycia razem. Słowenia zachwyciła wszystkich uczestników, gdyż to kraj niezwykle obfitujący w przepiękne krajobrazy zarówno górskie, jak i morskie. Gościnność szkoły partnerskiej i atrakcje spowodowały, że wyjazd na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.


Koszykówka 3x3 dziewcząt i chłopców

25 października zapisała się nowa karta w historii szkoły, kiedy to nasza damska drużyna wzięła udział po raz pierwszy w powiatowym turnieju koszykówki 3x3. Pierwszy start i od razu wysokie drugie miejsce! Drużyna grała w składzie: Martyna Janik, Patrycja Jarek, Katarzyna Leśniak, Monika Stawiarz. Ponownie wystartowała również w tym turnieju drużyna męska, która także zajęła miejsce na podium plasując się na trzeciej pozycji. Chłopaki grali w składzie: Czubek Paweł, Konieczny Oliwier, Krupczak Wiktor, Kulka Hubert.


Spotkanie z prawnikiem

W dniu 24 października uczniowie klas drugich technikum uczestniczyli w spotkaniu z prawnikiem Panem Rafałem Tohlem, który wyjaśniał zebranym kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich w kontekście cyberprzemocy.
Warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza były doskonałą lekcją profilaktyczną, wzbogaciły wiedzę uczniów odnośnie ochrony przed negatywnym wykorzystaniem mediów, technologii komunikatywno – informacyjnej, jak również innych zagadnień odpowiedzialności prawnej nieletnich.


OHP w ZST

20 października uczniowie klas trzecich branżowej szkoły uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez Panią Małgorzatę Gawlik i Panią Natalię Bojkowską z Ochotniczego Hufca Pracy w Gorlicach.
Tematyka zajęć dotyczyła zapoznania uczniów z planowaniem drogi zawodowej prowadzącym do podjęcia zatrudnienia. Podczas warsztatów odbyła się projekcja filmu: „ Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”. Spotkanie posłużyło wzbogaceniu wiedzy, jak i nabyciu umiejętności niezbędnych podczas ubiegania się o pracę uczniów.


Zbiorowe zdjęcie młodzieży wraz z nauczycielami na wycieczce do Miasteczka Galicyjskiego

Jesienne podróże w czasie

20 października, prawdopodobnie ostatniego dnia złotej polskiej jesieni, młodzież klas II A T oraz II C T Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach wraz z wychowawczyniami Agnieszką Bombą i Wiolettą Stabach-Wójcik wybrała się na krótką wycieczkę do Nowego Sącza. Było to nie tylko przemieszczanie się w przestrzeni, ale również przeniesienie się do przeszłości. Do tej odległej o ponad 120 lat zawitaliśmy, odwiedzając Miasteczko Galicyjskie, czyli kompleks muzealny o charakterze skansenu.
Więcej informacji i fotorelacja z wyprawy do Miasteczka Galicyjskiego


Wielka Sprawa Wielkie Działania

Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnych Dawców.
Fotorelacja z akcji #KOMÓRKOMANIA


Dzień Edukacji Narodowej

„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, Nauczyciel również czegoś się uczy” Paulo Coelho
Fotorelacja z akademi z okazji Dnia Edukacji Narodowej


Mini plakat z logiem projektu Codeweek

8-23 października 2022 roku - w tych terminach w tym roku odbywał się Europejski Tydzień Kodowania, czyli oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nasza szkoła również ponownie wzięła w nich udział.
Fotorelacja z akcji Codeweek 2022


Kolaż zdjęć z akcji inegracji wśród klas pierwszych

Nowe początki, czyli integracja klas pierwszych 2022

W miesiącu wrześniu w naszej szkole odbyły się warsztaty integracyjne, które pomogły wzmocnić współpracę w klasach pierwszych. Człowiek jako istota społeczna do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje grupy. Klasa szkolna jest dla ucznia zespołem, który powinien wspierać jego rozwój społeczny. W funkcjonowaniu każdego zespołu ważna jest integracja, czyli wzajemne zapoznanie i nauka współpracy. Dzięki stosowanym podczas warsztatów metod edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o swoich kolegach i koleżankach.


Plakat zachęcający by zostać dawcą szpiku

#KOMÓRKOMANIA w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach

Fundacja #DKMS zaprasza do udziału w projekcie #KOMÓRKOMANIA, skierowanym do wszystkich uczniów, ich rodziców, opiekunów znajomych oraz pracowników szkoły.
Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnych Dawców.
Kiedy poproszono nas o wsparcie dla Pani Iwony nie zawahaliśmy się. Zaczęliśmy działać.
Kim jest Pani Iwona?
To Gorliczanka, która pilnie szuka swojego „bliźniaka genetycznego”. Aby wyzdrowieć potrzebuje przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego Dawcy.
Jej marzeniem jest być Mamą.
Poniżej znajduje się link, który zawiera szczegółowe informacje na ten temat.
To Gorliczanka, która pilnie szuka swojego „bliźniaka genetycznego”.
12.10.2022r. w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach odbędzie się charytatywny kiermasz.
Wszystkie osoby, które chcą wspomóc organizację tego wydarzenia mogą upiec ciasto lub ciasteczka i dostarczyć je do naszej szkoły. W ten sposób będziemy mogli pomóc Fundacji oraz Pani Iwonie.

Akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku zaplanowano na 18.10.2022.
Uwaga! Najważniejsze jest to, że w #KOMÓRKOMANII nie chodzi tylko o oddawanie szpiku.
W bazie zarejestrować mogą się jedynie osoby pełnoletnie, ale każdy z nas może pomóc i przyczynić się do jej promowania i po prostu tagować. Dodaj #KOMÓRKOMANIA do swoich relacji w mediach społecznościowych. Jeśli ktoś zapyta: O co chodzi? Po prostu opowiesz o akcji i w ten sposób pomożesz.
Podziel się tym co masz, uratuj komuś życie!


Plakat zachęcający do udziału w konkursie fotograficznym

„MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie „Matematyka w obiektywie”.
Konkurs jest skierowany do osób, które potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.
Termin zgłoszeń (przekazania fotografii) od 03.10 do 21.10.2022 r.
Szczegóły dostępne w regulaminie konkursu, na plakacie oraz u koordynatora p. Anna Pres.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!! 😊
Regulamin szkolnego konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie” (.pdf 317kB)


Zbiorowe zdjęcie młodzieży wraz z nauczycielami na wycieczce

Deszczowa wycieczka do Sandomierza

Liczna grupa uczniów technikum, której głównymi filarami były klasy IVbT i IIIbT, w deszczowy piątek zwiedziła wraz z wychowawczyniami Beatą Kosibą –Hućko i Renatą Rybczyk oraz matematyczką Bożeną Szpilą Sandomierz, nazywany „małym Rzymem” ze względu na położenie na siedmiu wzgórzach. W strugach deszczu wędrowaliśmy ulicami Sandomierza, słuchając przykuwających uwagę, ciekawych opowieści pani przewodnik. Przemierzyliśmy podziemną trasę turystyczną oraz podziwialiśmy przepiękny widok panoramy Sandomierza z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej. Zwiedziliśmy kościół św. Jakuba i dziedziniec zamkowy. Niektórzy zajrzeli do muzeum- Gabinetu Figur Woskowych ojca Mateusza i zrobili sobie zdjęcia z bohaterami lubianego serialu. Uwagę przyciągnęła zbrojownia rycerska gromadząca repliki zbroi z różnych epok oraz dawnych strojów męskich i damskich. Słuchając opowieści snutych przez „ducha” rycerza, uczestnicy wycieczki przymierzali historyczne stroje i próbowali swoich sił w walce z wykorzystując miecze, łuki i inne narzędzia walki.
Strugi deszczu nie przeszkodziły w poznaniu historii Polski i Sandomierza. Okazuje się, że pogoda na zwiedzanie jest zawsze.
Fotorelacja z wycieczki do Sandomierza


Grupa naszej młodzieży ze sztandarem szkoły, moment przysięgi

Pasowanie uczniów klas pierwszych

Pierwszoklasiści oficjalnie włączeni w poczet uczniów ZST. Aby tradycji stało się zadość, 29 września odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. To właśnie tego dnia pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona braci uczniowskiej naszej szkoły.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod okiem opiekuna przygotowali cały scenariusz uroczystości. W części oficjalnej reprezentacji klas pierwszych złożyli ślubowanie. Uczniowie przyrzekali, że będą dbać o dobre imię szkoły, sumiennie się uczyć w poszanowaniu tradycji i zwyczajów oraz, że będą dobrymi i uczciwymi obywatelami. Po części oficjalnej uczniowie przystąpili do wspólnej zabawy: przedstawiciele klas stanęli z sobą w szranki w quizie wiedzy na temat szkoły oraz do wielu konkurencjach sportowych. Jury bacznie się przyglądało rywalizacji uczniowskiej, by ostatecznie wyróżnić klasę I c T, która otrzymał statuetkę i tytuł „Super Kotów”. Na zakończenie uroczystości odbyła się sesja fotograficzna, w której udział wzięły wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami. Drodzy pierwszoklasiści życzymy Wam, abyście w naszej szkole zdobywali wiedzę, rozwijali swoje umiejętności i pasje oraz budowali trwałe przyjaźnie i gromadzili niezapomniane wspomnienia.
Fotorelacja z pasowania uczniów klas pierwszych.


Grupa naszej młodzieży i pożyczone dzieci w strojach ludowych

Festiwal kulturowy.

Niezwykły, bo barwny, ludowy, rockowy, międzypokoleniowy i międzynarodowy - Festiwal Kulturowy w ramach projektu Erasmus+ pt. „Łączymy pokolenia we wspólne działania” już za nami.
27 września za sprawą naszych uczestników projektu, trenerów językowych i naszej szkolnej młodzieży mieliśmy okazję zaprezentować Polskę, jej kulturę, tradycję i historię naszym parterom ze Słowenii, którzy to z kolei przybliżyli nam swój kraj.
Wydarzenie to jedno z zadań projektowych, obok kursu językowego, który jest prowadzony w naszej szkole już od maja w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji (LOWE) w ZST. Możemy pochwalić się dużą liczbą uczestników projektu, a sam kurs za sprawą naszych parterów ze Słowenii ma właśnie wymiar międzynarodowy i międzypokoleniowy. Festiwal kulturowy był doskonałą okazją na pierwsze poznanie się, choć było to tylko w wersji onile .
Fotorelacja i więcej informacji z Festiwalu Kulturowego.


Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich

W dniach od 13-19 września tradycyjnie już wzięliśmy udział w akcji „XXVIII Sportowy Turniej Miast i Gmin - XIV Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich”.
W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy mnóstwo „spacerów po zdrowie”, kilka rajdów klasowych. Odbył się również mini rajd szlakami owadów Świeykowskiego oraz gorlickich kapliczek i pomników, a także zorganizowane zostały dwa mini rajdy ze zwiedzaniem skansenu w Szymbarku. Dodatkowo w większości klas przeprowadziliśmy test Coopera czyli próbę wytrzymałościową, polegającą na 12 minutowym nieprzerwanym biegu.
W sumie we wszystkie nasze działania zaangażowaliśmy 540 osób.


Plakat akcji - Sprzątanie Świata

Akcja „Sprzątanie Świata – Polska”

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Akcji „Sprzątanie Świata – Polska”.
Jej celem jest promowanie idei dbania o przyrodę, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, mających na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. W naszej szkole dbamy o segregację odpadów, czystość pomieszczeń oraz samego otoczenia.
Jednak w tym wyjątkowym dniu, uczniowie zaopatrzeni w worki foliowe i rękawice ochronne, włączyli się do akcji ekologicznej na rzecz poszanowania środowiska i z wielkim zaangażowaniem porządkowali teren wokół budynku szkoły, w parku oraz lesie.
W dniach 16-18 września uczniowie „posprzątali również swój kawałek Polski”.
Udział w przedsięwzięciu poprzedzony został zajęciami dydaktycznymi, które zainspirowały uczniów do pracy, mającej na celu dbanie o najbliższe środowisko oraz ukazały potęgę i piękno otaczającego nas świata.
Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas udziału w akcji „Sprzątanie Świata” zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami, wzbudzą w uczniach wrażliwość oraz odpowiedzialność za przyszłość własną oraz innych.
Fotorelacja z akcji „Sprzątanie Świata – Polska”.
Certyfikat uczestnictwa w akcji „Sprzątanie Świata – Polska” (.pdf 1,01MB).


Narodowe Czytanie w naszej szkole

„Miej serce i patrzaj w serce” to słowa Adama Mickiewicza, które były manifestem polskiego romantyzmu i stały się mottem Narodowego Czytania w naszej szkole.
Już po raz siódmy, w dniu 15 września 2022 roku spotkaliśmy się, by czytać piękne utwory literatury polskiej. W tym roku do czytania wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce.
Więcej informacji z Narodowego Czytania w naszej szkole wraz ze zdjęciami


Inauguracja klasy patronackiej Firmy Famur w zawodzie operator obrabiarek skrawających

To już kolejny rocznik, który rozpoczyna naukę w klasie patronackiej Firmy Famur w zawodzie operator obrabiarek skrawających.
W tym roku szkolnym 2022/2023 w klasie patronackiej rozpoczęło naukę 8 uczniów Branżowej Szkoły, a 10 już naszych absolwentów rozpoczęło właśnie pracę w Firmie Famur w tym zawodzie. W dniu 9. września odbyło się spotkanie z rodzicami, uczniami i przedstawicielami firmy, którzy przedstawili zasady nauki w klasie patronackiej i najważniejsze założenia współpracy. Uczniowie uczący się w klasie patronackiej otrzymali pakiety startowe - plecaki, a także w ciągu roku będą otrzymywać stypendium i realizować zajęcia praktyczne w Firmie, co pozwoli im uzyskać unikalne kompetencje i wyjątkowe, jak na tak młody wiek, doświadczenie zawodowe. Obecnie także uczniowie klasy II kontynuują naukę w klasie patronackiej. Utworzenie klasy patronackiej pokazuje jak istotne jest kształcenie młodych osób w zawodach, których brakuje na rynku pracy oraz wzmacnia współpracę pomiędzy szkołą a przedsiębiorcami.
Fotorelacja z inauguracji klasy patronackiej Firmy Famur


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Wróciliśmy do ławek szkolnych !!! W czwartek, 1 września we wszystkich placówkach edukacyjnych w całej Polsce uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny. Nie inaczej było u nas. Długo oczekiwane i wyjątkowo słoneczne wakacje minęły i dziś o godz. 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek. Szczególnie ciepło powitani zostali pierwszoklasiści, którzy rozpoczynają w ZST swoją przygodę edukacją. Podczas przemówienia - dyrektor szkoły – pani Renata Stępień życzyła wszystkim, by nowy rok szkolny obfitował w wiele sukcesów i wyzwań edukacyjnych. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie udali się do sal lekcyjnych na pierwsze powakacyjne spotkanie z wychowawcami.
Fotorelacja z rozpoczęcia roku szkolnego


Dyplom potwierdzający uzyskanie tutułu EKO-Szkoły

"EKO-SZKOŁA 2022"

Nowy rok szkolny rozpoczynamy dobrą wiadomością.
Bardzo miło nam poinformować, że Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego projektu edukacyjnego i otrzymał tytuł „EKO-SZKOŁA 2022”.
Wielkie gratulacje dla fantastycznych uczniów i cudownych nauczycieli, którzy przez cały rok szkolny 2021/2022 działali w zakresie edukacji ekologicznej, realizując zadania projektowe.




Kolaż zdjęć obrazujący udział naszej kadry i trenerów w wyjeżdzie do Porto

Poszerzając horyzonty-kadra i trenerzy LOWE ZST w Porto

W dniach 9-13 lipca 2022 odbył się już kolejny w tym roku wyjazd dla kadry i trenerów osób dorosłych LOWE, w ramach projektu Mobilność Kadry w sektorze Edukacja Dorosłych w Programie Erasmus+. Po Bilbao przyszedł czas na Porto w Portugali, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli dowiedzieć się więcej o nowych metodach i technikach edukacji dorosłych wykorzystując nowoczesne technologie cyfrowe, w tym grywalizacje i gry edukacyjne. Bo jak się okazuje ciekawym i atrakcyjnym narzędziem wspierającym proces edukacji jest obecnie właśnie grywalizacja, łącząca elementy zabawy, edukacji, rywalizacji oraz zaangażowania. Kurs w części teoretycznej oraz praktycznej został przeprowadzony przez Virtual Campus. Grupę uczestników stworzyli koordynatorzy z Małopolskiej Izby Samorządowej, trenerzy i kadra z ośrodków LOWE z Rawy Mazowieckiej i Wielkiej Wsi oraz naszego ośrodka LOWE ZST, który reprezentowała pani Dyrektor Renata Stępień, pani Małgorzata Kukuła-Jasińska oraz pan Marek Potempa.
To był niezwykły czas wspólnego uczenia się i działania, jak również czas wspólnej integracji oraz zwiedzania i poznawania specyfiki miejsca, lokalnej kultury i smaków, a przede wszystkim poznanie ludzi z pasją, którzy swoim zaangażowaniem potrafią pobudzić do działania. Dziękujemy za tą motywująco-edukacyjną moc, jaką otrzymaliśmy od wszystkich uczestników, a samo Porto wraz z dzielnicą Ribeira nad rzeką Duero z kolorowymi kamieniczkami to ciekawe i inspirujące miejscu, które dostarczyło takiej energii, aż chce się przenosić góry. I już dziś wprowadzamy do Naszego LOWE nowe pomysły na działania i innowacyjne rozwiązania.


Kolaż zdjęć obrazujący finał akcji Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

Wygrana w akcji "ESA dla OSE"

Tuż przed końcem roku szkolnego wzięliśmy udział w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, w ramach której zaangażowaliśmy się akcję o wspólną sprawę, jaką jest czyste powietrze. Wspólną, bo wszyscy potrzebujmy powietrza, aby żyć, zdrowo się rozwijać i realizować swoje pasje. Podjęte przez nas działania i zrealizowanie zadania wyznaczone w projekcie pozwoliły zdobyć dla naszej szkoły jeden z 1200 bezpłatnych mierników jakości powietrza, a także tablicę LED do wyświetlania wyników pomiarów. Dodatkowo w nowym roku szkolnym będziemy dalej uczestniczyć w angażujących zajęciach ekologicznych, dzięki otrzymanym materiałom edukacyjnym na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu oraz dostępowi do platformy e-learningowej eduESA z cyfrowymi kursami i e-lekcjami dla nauczycieli i uczniów.
Razem zadbamy o naszą przyszłość!


Logotyp funduszy europejskich i Urzędu Marszałkowskiego

Zakończył się trzeci rok zajęć z „ Matematyki z elementami rachunkowości” w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej!

Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna zakłada prowadzenie innowacyjnych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego, poprzez realizację wspólnych projektów badawczych, prowadzenie wirtualnych zajęć wykładowych i laboratoryjnych w oparciu o infrastrukturę i nowoczesną technologię.
Zajęcia dla uczniów liceów i techników prowadzone są przez pracowników naukowych uczelni wyższych przy współpracy z nauczycielami ze szkół, do których uczęszczają uczniowie, w oparciu o nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, umożliwiające wytwarzanie, przetwarzanie materiałów dydaktyczno-edukacyjnych, zdalną współpracę nauczycieli akademickich i szkół.
W okresie od 30.10.2021r do 30.04.2022r w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych” zostało przeprowadzonych 30 godzin zajęć on-line z obszaru „Matematyka z elementami rachunkowości”. Zajęcia były prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie –p. dr hab. Bartosza Kurka oraz p.dr Ireneusza Górowskiego i odbywały się w Gorlicach w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu.
W zajęciach uczestniczyło 16 uczniów z klasy IIb i IIc technikum. Uczniowie nie tylko biernie słuchali wykładów ale także w ich trakcie rozwiązywali zadania, a później przedstawiali wszystkim swoje wyniki. Nie obyło się bez dyskusji i szukaniu wspólnych rozwiązań danego problemu.
Podczas tych spotkań uczniowie zdobyli podstawową wiedzę dotyczącą funkcjonowania małych i dużych przedsiębiorstw, elementów dokumentacji operacji gospodarczych, ksiąg rachunkowych, wyceny bilansowej, rachunku kosztów i sprawozdania finansowego.
Dzięki Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej uczniowie Naszej Szkoły otrzymali możliwość kontaktu z nauką, mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty przy wsparciu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a w przyszłości może wybiorą podobny kierunek studiów na tej uczelni.
Logotyp projektu Małopolska Chmura Edukacyjna


Zdjęcie przedstawia fragment dekoracji na uroczystości zakończenia roku, po lewej słońce, u góry napis i latające motylki

"Iść w stronę słońca"

Z takim mottem zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Krótką akademią młodzież podziękowała dyrekcji, nauczycielom oraz rodzicom za trud włożony w ich wychowanie i edukację. Pani Dyrektor wręczyła ponad 110 nagród osobom wyróżniającym się w wynikach w nauce oraz działającym aktywnie na rzecz szkoły. Przedstawiciele firmy Famur również podziękowali uczniom klas patronackich wręczając dyplomy i upominki. Życzymy wszystkim gorącego lata, ciepłej wody, wiatru w żaglach, czystych szlaków górskich...
Fotorelacja z uroczystego zakończenia roku szkolnego